Inspektsioon: Väo asfalditehase hais jääb lubatud piiridesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1542987060000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Keskkonnauuringute keskuse uuring näitas, et Tallinnas Väo karjääris tegutsevast asfaltbetoonitehasest lähtuv hais jääb lubatud normidesse, kuid elanike kaebusi arvestades on endiselt olemas.

Väo karjääris tegutseva osaühingu Verston Ehitus asfaltbetoonitehasest eralduvate lõhnaainete uuring näitas, et tehase tavapärase töö käigus eralduvate lõhnaainete esinemissagedused on mõõdukad ega ületa kehtestatud häiringutaset, teatas keskkonnainspektsiooni pressiesindaja reedel BNS-ile.

Lähimate elumajade juures, mis asuvad tootmisterritooriumist umbes 250 meetri kaugusel põhjasuunas, ulatub lõhnaainete ajaline esinemissagedus 3-4 protsendini, mis jääb alla kehtiva häiringutaseme piiri ehk alla 15 protsendi.

"Ehkki häiringutaseme ületamist ei tuvastatud, on lõhnaprobleem endiselt olemas, mida kinnitavad ka meile laekuvad kaebused," märkis inspektsiooni Harjumaa büroo juhataja asetäitja Tarmo Tehva. "Edela- ja lõunatuultega kandub ebameeldiv lõhn elumajade suunas ning häirib jätkuvalt elanikke. Üleminek diisliküttele küll vähendas lõhnaprobleemi, kuid ei lahendanud seda täielikult. Seetõttu tuleb otsida muid võimalusi, kuidas ebameeldivat lõhna vähendada."

Osaühingu Verston Ehitus juhatuse liikme Erkko Saluste sõnul tegelevad nad aktiivselt lahenduste otsimisega. Uuritakse erinevate kütteainete omadusi ja nende kasutamise võimalusi, samuti on alustatud pikema korstna projekteerimist, mis parandab lõhnaainete hajumist. Samal ajal uuritakse ka võimalusi ümber kolida. "Kõik nimetatud sammud võtavad paratamatult aega ja vajalike muudatuste läbiviimiseks tuleb meil taotleda Keskkonnaametilt loa muutmist. Esmase lahendusena püüame kohandada ettevõtte töörežiimi vastavalt ilmastikutingimustele, see tähendab võimalusel vältida töötamist lõuna- või edelatuulega," lisas Saluste.

Praeguse kava järgi plaanib tehas asfalti toota kuni 15. detsembrini.

"Kõiki asjaolusid arvestades alustame esimesel võimalusel loa muutmise menetlusega, et viia sisse ettevõtte poolt kavandatavad meetmed ja veenduda veelkord tehase keskkonna- ja terviseohutuses. Lubatud heitkoguste projektis, mille esitab ettevõte, peab olema arvutatud ja hinnatud, milline on tehase mõju ümbritsevale õhukvaliteedile, millistes kogustes eraldub saasteaineid ja kuidas ettevõte tagab, et nende ainete kogused jääksid lubatu piiresse. Menetluse käigus lisame muudetavale loale asjakohased õhusaastet leevendavad meetmed, mille täitmine saab ettevõttele kohustuslikuks ning aitab eeldatavasti vähendada ka haisuprobleeme," lausus Keskkonnaameti välisõhu peaspetsialist Dagmar Undrits. Loa muutmise menetluse algatamisest teavitab amet kohalikku kogukonda ja küsib kindlasti ka nõusolekut Tallinna linnalt.

Tõenäoliselt peab tehas Väo karjäärist ära kolima

Tehase omanik Verston ehitus vahetas põlevkiviõli masuudi vastu, aga loodetud efekti haisuprobleemile see ei andnud. Nüüd vaatab ettevõte hoolikalt, millisest suunast tuul puhub ja kui lõunakaartest, pannakse töö seisma.

"Me üritame arvestada sellega, kuna praegu on juba pooleldi talvine periood, siis meil on lihtsam opereerida, kas me töötame sellel või teisel päeval, sest mahud vähenevad," selgitas Saluste "Aktuaalsele kaamerale".

Veel uuritakse võimalusi masuudi väljavahetamiseks ja korstna vähemalt kümne meetri võrra kõrgemaks ehitamiseks.

Kõige tõenäolisemalt peab tehas aga Väo karjäärist ära kolima. Seda nõuab ka Lasnamäe linnaosavalitsus.

Ettevõte lubab, et kevadeks, kui uus tootmisperiood algab, on lahendused leitud.

"Ettevõte peab sellega nüüd kindlasti väga kiiresti tegutsema, sest olemasoleva tehase uude asukohta viimisel tuleb võimalikult ruttu alustada loa taotlusprotsessi. Kuna see võtab aega, siis selleks, et uuel hooajal võib-olla paremate seadmetega uue projekti alusel tegutsema hakata, peab kiiresti tegutsema," ütles Tehva.

OÜ Verston Ehitus asfaltbetoonitehas alustas tegevust Väo karjääris tänavu 20. septembril, mille järel hakkasid laekuma ka kaebused elurajooni kanduva ebameeldiva haisu kohta. Tehasele on väljastatud keskkonnaameti poolt õhusaasteluba, mis annab ettevõttele õiguse teatud koguse saasteainete paiskamiseks välisõhku. Keskkonnainspektsioon on tehast korduvalt kontrollinud ja tugevate lõhnahäiringute korral ettevõtte tegevuse ajutiselt peatanud. Ebameeldivale lõhnale ei ole otseselt piirväärtuseid kehtestatud, on häiringutase, milleks on 15 protsenti lõhnatunde aastas.

Õhusaaste uuringud Lasnamäel jätkuvad, keskkonnauuringute keskuse õhuseire buss mõõdab kuu aja jooksul, kuni 14. detsembrini õhukvaliteeti Raadiku majade juures. Tulemused on reaalajas kõigile nähtavad aadressil www.õhuseire.ee. Seni on mõnel korral täheldatud ainult peenosakeste piirnormi ületamist.

 

Toimetaja: Merili Nael, Marju Kaasik

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: