Siseministeerium lööb järgmise aasta sisserändekvoodi kaheks

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tööandjate manifest. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Siseministeerium soovib tuleva aasta sisserände piirarvu poolaastate vahel kaheks jagada: kuni 30. juunini antakse elamisluba välja 657 inimesele ja sealt edasi aasta lõpuni veel 658 inimesele.

Sisserände piirarv puudutab üha vähemaid inimesi, näiteks läinud aastal võeti selle alt välja need, kes soovivad töötada iduettevõtetes või iduettevõtjana, tänavu tippspetsialistid, kellele makstakse vähemalt kahekordset Eesti keskmist palka.

Ometi näitab viimaste aastate praktika, et veidi enam kui 1300 inimest mahutav piirarv täitub juba üsna aasta alguses.

Tulevaks aastaks plaanib siseministeerium piirarvu kaheks jagada. Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna nõuniku Eva Lillemäe sõnul tehakse seda nii, et aasta algusest kuni 30. juunini antakse välja 657 elamisluba ning pärast seda aasta lõpuni veel 658 luba.

"Ajaline jaotus poolaasta kaupa välistab selle, et aasta esimeste kuudega oleks töötamise eesmärgile elamisloa andmine lukus, sest need tööandjad, kes avastavad alles hiljem, et neil oli võimalus taotluse esitamiseks aega broneerida ja ei ole seda kasutanud, jäävad ilma sellest võimalusest. Aga kui ajaliselt oleks see piirarv jaotatud, siis neil on võimalik teisel poolaastal välistöölist endale värvata," selgitas Lillemäe.

Tänavu oktoobris käis politsei- ja piirivalveamet välja mõtte jagada sisserände piirarvu veel täpsemalt ehk elualade kaupa. See andnuks võimaluse suunata ja kontrollida sisserännet vastavalt Eesti majanduskeskkonna vajadustele.

Majandusministeerium seda vajalikuks ei pidanud. Ministeeriumi asekantsler Viljar Lubi ütles, et neil ei olnud piisavalt informatsiooni, et niisugune jagamine turule leevendust tooks.

"Ühtegi sellist väga kindlat analüüsi, et see aitaks kuidagi kaasa majandusele tervikuna, meil ei ole. Tänu sellele olime me sellises positsioonis, et see võiks olla huvitav, aga me ei ole kindlad, et see parandab neid vigu, mida see on mõeldud parandama," põhjendas Lubi.

Lubi rõhutas, et nii-öelda targa töö tegemist peaks Eestis siiski soodustama. Sestap tegi majandusministeerium ettepaneku jätta sisserände piirarvu alt välja kõik insenerid ja teadlased, olenema sellest, kas nende palk on kahekordne eesti keskmine või mitte.

"Tõenäoliselt selliseid inimesi väga palju ei ole, aga näiteks suurtest linnadest väljaspool on tõenäoliselt ka keskmine palk suhteliselt konkurentsivõimeline," rääkis Lubi.

Seda, kas väljaspool sisserände piirarvu ka madalama palgaga inseneride-teadlaste Eestisse lubamine on hea mõte, siseministeerium kommenteerima ei hakanud. Eva Lillemäe sõnul vajab ettepanek põhjalikku analüüsi.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: