Jõuluvana käis riigikogus: EKRE sai sangpommi, Vabaerakond ajakapsli

{{1545294480000 | amCalendar}}

Riigikogu külastas neljapäeval aasta viimasel istungil traditsiooniliselt jõuluvana, kes saadikuid lõbusalt tögas ja jagas kinke.

Nagu ka eelmistel aastatel tundsid mõned saadikud ära, et jõuluvana kostüümi oli endale selga tõmmanud Rohke Debelakk ehk Gaute Kivistik.

Riigikogu juhatuse liikmed said jõuluvanalt kaela medalid ja fraktsioonid päevakohased kingitused.

"Eiki, on teil olnud märksõnaks "protseduurilised küsimused". No neid protseduure on väga palju. Mul on teile siia pandud protseduurideks vajalikke asju: siin on soojakott, hästi tore, siis on plaastreid erinevateks protseduurideks /.../ Siin on antiseptik. Nii et palju asju, et protseduurid hästi läheks," sõnas jõulumees riigikogu juhatusele kinle üle andes.

Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) sai kingiks sangpommi. "Et te ikka kahe jalaga maa peal oleksite, on siin üks sangpomm. Vaata, see hoia kogu aeg taskus," ütles jõuluvana kingituse vastu võtnud EKRE esimehele Mart Helmele.

Isamaa sai kingiks plaadi sambamuusikaga, seoses pensionisamba teemaga, ning luubi oma reitingu vaatamiseks. "Ma hakkasin vaatama, et Isamaa on üks kõige vanem ja üks väga vana erakond ja et te olete hakanud oma nime nüüd läbivalt täissuurte tähtedega kirjutama. Äkki on nägemisega midagi?," märkis jõuluvana.

Vabaerakonna kingiks oli ajakapsel, mis jõuluvana sõnul tuleks maha matta ja siis tulevased põlved saaksid teada, mis erakonnaga oli tegu. "Teil oli ka praegu väga sisukas ettekanne, aga midagi ei saanud aru," kommenteeris jõuluvana vabaerakondlase Ain Lutsepa ülesastumist riigikogu ees.

Lutsepp esitas katkendi Samuel Becketi näidendist "Godot'd oodates" ning tema kaasosatäitjaks oli Krista Aru, kes ta nööri otsas kõnepulti viis ja sealt hiljem ära tõi.

Märt Sultsi kitarrimängu saatel laulis Keskerakond jõululaulu, solistiks oli Toomas Väinaste. Kingituseks oli neile üks suur roheline kaart, mis võimaldaks kogu Eestis tasuta ühistranspordiga sõita ja Eesti teede atlas. Ning kokkupandav tool, mille saab jõuluvana sõnul bussi katusele panna, kui seal vabu istekohti ei ole.

Reformierakond sai kingiks korvitäie puuvilju, kuna jõuluvana arvas, et neil on vitamiine ja tervist vaja, kuna tegelevad kogu aeg ametisoleva valitsuse materdamisega. Lisakingiks oli koristustarvete komplekt. "Teil on ju vaja valitsuse järel koristada," märkis jõuluvana.

Sotsiaaldemokraadid said kingikotist mikrofoni, et nad ei peaks seda miitingutel teistelt ära krabama ja vannikorgi. "Siin on, ma mõtlesin, Jevgeni, ekstra sulle. See on selline, see on selline automaatkork, et kui Urmas sul jälle ajab kopsu üle maksa, siis see hüppab plaksti välja. Ja siis sa saad kohe sisse panna, mitte ei pea kohe koalitsioonist ära minema, vaid ootad, kui ta ei lähe siis väga kuumaks, ja paned plõksti tagasi," teatas jõuluvana sotsiaaldemokraatide esimehele Jevgeni Ossinovskile.  

Aknaalustel soovitas jõuluvana teha veel ühe uue erakonna.

Jõuluvana külaskäik riigikogusse  

Valik tsitaate jõuluvanalt ja saadikutelt

Jõuluvana: "Tööd olete kõvasti teinud, riigieelarve on mõnus, vastu võtetud. Opositsioonile muidugi ei meeldi ükski asi selle juures, nagu tavaliselt on, ikka räägitakse, et peaks koguma, kui on hea aeg. Aga anname käega märku, kellel on õnnestunud koguda siis, kui raha on palju." 

"Ma mõtlesin seda, et kunagi Eesti ajaloos ei ole olnud niimoodi, või on olnud, aga väga harva on olnud niimoodi, et akna all on tõesti palju inimesi /.../Praegu ongi poliitikute jooksuaeg, hästi kiire."

"Keskerakonnale on loomulikult raske leida asju, mida neil juba ei ole."

"Mis ma soovin? Nagu ikka, et järgmisel aastal teil kõik head mõtted läheksid korda, kõik rumalad mõtted läheksid kohe alguses lörri, et neist kellelegi kahju ei tekiks. Üks asi veel: saame järgmisel aastal korda selle asja, mis on haigete laste toetamisega, eks! Teeme nii. Muidu ma ei tule järgmine aasta."

Enn Eesmaa: "Mina hiljuti nägin valgust ja lahendasin iseenda jaoks selle dilemma, mis on ühiskonnas ja kogu inimkonnas olnud juba sajandeid. Kumb ja mis oli enne – kas muna või kana? Ja tead, mis on vastus? Ehk oli hoopis kukk?"

Mart Helme: "Ma loodan, et järgmisel aastal me kohtume veel, ma siiralt loodan – sulle mõned tellimused ette. Ja need tellimused on sellised ... Eks sa ise mõtled järele, kuidas sa lahendad. Üks on see: palun tee nii, et ratas muutuks kandiliseks! Palun tee nii, et kallaste vahel voolaks unustuse jõgi. Palun tee nii, et Jevgeni Ossinovskist saaks Rosa Luxemburg. Sellised väiksed tagasihoidlikud soovid." 

Tarmo Kruusimäe: "Meil hullumaja väravas, kui armas oli see, tabletikaifis käpuli me hullud jooksime. Kus lolli mina mängisin, armeesse mineja, kus sanitar käe kõrval mind viis sängi magama. Kus üle plangu tahtsin siis kord mina karata. "Poiss, oota," ütles ta, "see aeg on kiire tulema." Aeg tuli maa ja mere päält, silm sõda seletas. Ei poolt nii armas olnud sääl, kui hullumaja väravas."

Artur Talvik: "Las sahisevad lumehelbekesed, peaasi et eesti keeles! Siis tuli EKRE, ütles, et kuulge, vaadake, see jõuluvana – võõras mees, mask peas, võtab lapsi põlvele, võõraid lapsi põlvele ja annab neile kommi ka. Traditsionaalses perekonnas nii ei ole! Siis tuli Isamaa ja ütles, et kuulge, vaadake seda jõulumeest, see käib mingisuguse punase mantliga, et teeme selle mantli sinimustvalgeks." 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: