Silja Serenade'i kapten ajaloolisest tormist: tuul tuli tõeliselt kiiresti

Silja Serenade 2016. aastal.
Silja Serenade 2016. aastal. Autor/allikas: Mikael E/Wikimedia Commons

Tallink Silja parvlaev Silja Serenade, mis oli teel Stockholmist Helsingisse, pidi ööl vastu kolmapäeva olema Ahvenamaa lähistel silmitsi tugeva tormiga ning seetõttu jäi tegemata ka tavapärane vahepeatus Maarianhamina sadamas.

Silja Serenade'i kapten Niklas Nordlund rääkis ajalehele Helsingin Sanomat pikemalt, milline tunne oli sõita läbi ajalooliselt tugeva tormi ning kuidas parvlaeval õnnestus kõige hullemaid laineid vältida.

"Tuleb tunnistada, et Ahvenamerel oli erakordselt tugev tuul. Teadsime seda oodata, kuid see saabus tõeliselt kiiresti," nentis lapten ja lisas, et laeva mõõteseadmed näitasid tuule kiiruseks 30 meetrit sekundis.

Ahvenamaal Kökaris mõõdeti kolmapäeval ka Soome ajaloo kõige suurem tuulekiirus - 32,5 meetrit sekundis.

Kõige hullemas olukorras Silja Serenade siiski ei olnud, sest laevateel polnud lained veel kõige suuremateks kerkida jõudnud.

"Me jõudsime nende ette. Sõitsime sellisel marsruudil, et tuul puhus kogu aeg meie küljelt, ja see oli meile soodne. Ma väidan, et lained olid sel hetkel umbes neli meetrit, mitte rohkem," meenutas Nordlund.

Laev saabus Helsingi sadamasse isegi tund enne graafikujärgset aega. Öösel jäi ära aga vahepeatus Maarianhamina sadamas, sest see oleks olnud ilmaolusid arvestades liiga keeruline ja ohtlik. Ka Helsingi sadamasse sisenedes kutsuti laeva pööramiseks appi puksiir.

Nordlundi jaoks oli möödunud öö torm tema karjääri raskuselt kolmas. Laev aga sai tormiga tema arvates hästi hakkama.

"Ei olnud mingeid suuremaid probleeme, sest lained ei olnud nii suured ja tuul puhus küljelt. Vähemalt Serenade liigub küljetuulega väga hästi. Alguses sõitsime natuke vaiksemalt, kui oli tugev tuul, ning lõpus natuke kiiremalt, kui lained olid väiksemad," selgitas ta.

Reisijatelt tema teada mingit negatiivset tagasisidet ei laekunud ning kapten usub, et mitmed reisijad eeldasid võib-olla isegi hullemat tormi ja suuremaid laineid.

Kõige erakordsemaks peab Nordlund selle tormi puhul tuule suuna kiiret muutumist.

"Laevad on siiski turvalised, kuigi on tugev tuul ja suured lained. Me aeglustame, kui on vaja, mingit riski ei ole. See on mereliiklus, paar-kolm tugevamat tuul või tormi tuleb igal talvel," sõnas ta lõpetuseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: