Uuring: Keskerakond võib saada Europarlamendis kolm kohta

Euroopa parlament.
Euroopa parlament. Autor/allikas: Euroopa parlament

Keskerakond ja Reformierakond saavad eelseisvatel Euroopa parlamendi valimistel mõlemad vähemalt kaks mandaati, Keskerakond võib saada ka kolm, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

Turu-uuringute AS uuris jaanuaris lisaks riigikogu valimistele ka inimeste eelistusi maikuistel Euroopa parlamendi valimistel. Tulemused olid üsna sarnased riigikogu valimiste küsitlusega, vaid EKRE toetus oli Europarlamendi küsitluses madalam kui riigikogu valimiste omas.

Keskerakonna esindajat lubas Europarlamenti valida 32 protsenti vastajatest (riigikogusse 33 protsenti), mis lubab neil arvestada vähemalt kahe kohaga, kuid ka kolm mandaati poleks selle toetuse säilides üllatus. 2009. aasta Europarlamendi valimistel oli Keskerakond väga lähedal kolmele mandaadile. Toona sai erakond 26,1 protsenti häältest ja jäi napilt kolmandast mandaadist ilma.

Reformierakonna kandidaati lubas jaanuarikuises küsitluses Europarlamenti valida 26 protsenti (riigikogusse 25 protsenti), mis tagaks neile kindlalt kaks mandaati.

EKRE-t lubab Europarlamendi valimistel valida 13 protsenti (riigikogusse 17 protsenti), mis tagab neile kindlalt ühe mandaadi.

Seega võivad kolm suurema toetusega parteid võtta Eesti seitsmest (Eesti saab ühe mandaadi sel korral juurde) mandaadist viis kuni kuus.

Ülejäänud ühele-kahele mandaadile jäävad pretendeerima Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti 200 (mõlemad kuus protsenti) ja Isamaa (viis protsenti).

Oluline on märkida, et küsitlustulemused peegeldavad erakondade brändide populaarsust ning kui lisanduvad ametlikud kandidaadid, võivad toetusnumbrid oluliselt muutuda. Keskerakonna puhul on küsimus, kes saavad olema teised kandidaadid nende arvatava esinumbri Yana Toomi kõrval.

Praegu on oma kandidaadid Euroopa parlamendi valimistel avalikustanud vaid Reformierakond, teised parteid teevad seda pärast riigikogu valimisi. Reformierakonna nimekirja veavad Andrus Ansip, Taavi Rõivas ja Urmas Paet.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski on usutluses ERR-ile öelnud, et tema näeks oma erakonna esinumbrina Marina Kaljuranda. Keskerakonna puhul on peetud kõige tõenäolisemaks esinumbriks Yana Toomi.

EKRE esimees Mart Helme on ERR-ile öelnud, et erakond on Europarlamendi valimiste nimekirja arutanud, kuid otsus tehakse riigikogu valimiste järel. Isamaa puhul pole teada, kas nende kauaaegne esinumber Europarlamendi valimistel Tunne Kelam kandideerib sel korral või mitte.

Turu-uuringute AS küsitles 15. kuni 28. jaanuarini üle Eesti tuhandet inimest nende kodudes.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad 26. mail. Uues Europarlamendis saab Brexiti tõttu olema varasema 751 koha asemel 705 kohta. Samas kasvab Eesti mandaatide arv kuuelt seitsmele.

Praeguses Euroopa parlamendis on Eestil kuus mandaati. Erakondade kaupa: Reformierakonnal kaks, Keskerakonnal, Isamaal ja Sotsiaaldemokraatlikul erakonnal igaühel üks ning samuti sai mandaadi üksikkandidaadina kandideerinud Indrek Tarand.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: