SpaceX-i kapsel põkkus edukalt rahvusvahelise kosmosejaamaga

Autor/allikas: Terry Renna/AP/Scanpix

Erakosmosefirma SpaceX uus kapsel Dragon põkkus pühapäeval edukalt Rahvusvahelise Kosmosejaamaga (ISS), teatasid USA kosmoseagentuur NASA ja SpaceX otseülekande käigus.

Uue kapsliga hakatakse tulevikus ISS-i mehitatud lende tegema, kuid sel korral on kapsli pardal mannekeen.

"Me saame kinnitada põkkumise lõpulejõudmist," teatas NASA.

Põkkumine algas Eesti aja järgi kell 12.51 rohkem kui 400 kilomeetri kõrgusel Maa pinnast Uus-Meremaast põhjas ja 27 tundi pärast kapslit kandnud kanderaketi Falcon 9 starti Florida kosmodroomilt Ühendriikides. ISS ja Dragon liiguvad Maa orbiidil kiirusega 27 000 kilomeetrit tunnis.

ISS-i pardal on kolmeliikmeline meeskond: ameeriklane Anne McClain, venelane Oleg Kononenko ja kanadalane David Saint-Jacques.

Kapsel jääb ISS-i juurde reedeni, haagitakse siis lahti ja kukutatakse Atlandi ookeani. Õhulendu aeglustab neli langevarju, kuid sellest hoolimata peetakse seda missiooni kõige riskantsemaks osaks.

Dragoni katselend on samm kaheksa aasta eest katkestatud USA mehitatud kosmoselendude jätkamiseks. NASA lõpetas 30 aastat kestnud programmi 2011. aastal, sestsaadik on NASA kosmosemissioonide logistikat sisse ostnud.

Venemaale makstakse astronautide ISS-i toimetamise eest, edasi-tagasilend maksab 82 miljonit dollarit inimese kohta.

2014. aastal sõlmis USA kosmoseagentuur SpaceX-i ja Boeinguga lepingu veoteenuste ülevõtmiseks.

Uue kordvkasutatava Dragoni esimene mehitatud lend on kavas juulis, siis lendavad ISS-i veteranastronaudid Douglas Hurley ja Robert L. Behnken, kes varem kasutasid selleks kosmosesüstikuid.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: