Humanoidrobotit vedanud Vene kosmoselaeva põkkumine ISS-iga ebaõnnestus

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Humanoidrobot Fjodor kosmoselaeva Sojuz pardal. Autor/allikas: EPA / Scanpix

Vene kosmoselaeval Sojuz, mille pardal on Venemaa esimene humanoidrobot, ei õnnestunud laupäeval automaatne põkkumine Rahvusvahelise Kosmosejaamaga (ISS).

Sündmuse teleülekanne katkes, kui Sojuz oli ISS-ist umbes saja meetri kaugusel. Ülekannet vahendanud USA kosmoseagentuuroi NASA diktori teatel jäi põkkumine pooleli, kui Sojuz oli ISS-ist 60 meetri kaugusel.

Pärast automaatpõkkumise ebaõnnestumist lükati laeva uued põkkumismanöövrid 24 tunniks edasi või kui ka siis kosmosealeva ühendamine ISS-iga ei õnnestu, tehakse uus katse esmaspäeva hommikul, teatas NASA diktor.

Inimesesuurune robot Fjodor (Fedor) peaks veetma jaamas kümme päeva ning õppima astronaute abistama. Tegemist on esimese humanoidrobotiga, mille Venemaa on jaama saatnud.

Fjodor startis neljapäeval kosmoselaevaga Sojuz MS-14 ning pidi jääma ISS-i 7. septembrini. Põkkumine jaamaga pidi toimuma laupäeva hommikul kell 7.30. Tavaliselt on Sojuzi laevad säärastel teekondadel mehitatud, kuid seekord ei ole pardal inimesi, et katsetada uut päästesüsteemi.

Põkkumise ebaõnnestumise põhjuseks peetakse ISS-i pardal oleva võimendussüsteemi Kurs riket. Kui tavaliselt rahvusvahelist kosmosejaama varustavad mehitamata veoraketid Progress on varustatud süsteemiga, mis võimaldab ISS-i pardal olevatel kosmonautidel transpordirakettide põkkumise juhtimine üle võtta, siis Sojuzile, mis on mehitatud kosmoselaev, sellist süsteemi paigaldatud pole. ISS-i pardal olevad kosmonaudid saavad instruktsiooni, kuidas Kurs välja vahetada.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS-TASS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: