ERR Moskvas: Krimmi liitmise aastapäeval enam erilisi pidustusi ei olnud

Foto: ERR

Venemaal tähistati esmaspäeval Krimmi liitmise viiendat aastapäeva. Erinevalt eelmistest aastatest ei toimunud seekord erilisi pidustusi.

Moskva linnavalitsuse korraldatud festivalil "Krimmi kevad" pakuti moskvalastele võimalust Krimmi kööki proovida. Esines krimmitatarlaste tantsuansambel, mille tants pidi sümboliseerima, kui hea on tatarlastel elada Venemaale kuuluval Krimmi poolsaarel. Ja mitte ainult tatarlastel - Maneeži väljakul Kremli juures esinesid ka teiste Krimmis elavate rahvaste esindajad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ei mingeid miitinguid ega muud poliitikat - viis aastat pärast Krimmi annekteerimist on venelased valmis selle üle veel kord rõõmustama, aga mitte võimu tänama.

"Tol ajal oli see ikka sündmus! Praeguseks on see aga meie jaoks kuidagi loomulikuks muutunud. Krimm on meie oma. Me võtsime ta vastu ja nüüd on ta meie oma," teatas festivalil osalenud Sergei.

"Oleme ära harjunud. Aeg muutub, kõik muutub, mitte ei seisa paigal. Liigume edasi, õhustik on juba teistsugune, kõik on teistmoodi," lisas Jelena.

"Milleks on seda paatost vaja? Milleks on vaja, et Putin tuleks siia? Kõige olulisem on, et siin on inimesed, lapsed, et oleme kõik koos ja rõõmustame tänase päeva üle. See ongi kõige tähtsam," arvas Galina.

Viis aastat tagasi tekkis Venemaal nn Krimmi konsensus ehk rahva tänutunne võimu vastu Krimmi liitmise eest.

"Muidugi, "Krimmi konsensus" püsib sellisel kujul, et enamik venelastest, välja arvatud poliitilised marginaalid, toetavad seda, et Krimm on Venemaa territoorium
ega kavatse poolsaart kellelegi anda," kommenteeris Poliitilise analüüsi keskuse juhtiv ekspert Mihhail Zahharov.

Uuringute toetab seda seisukohta Venemaal peaaegu 90 protsenti inimestest. 20 protsenti väidab, et Krimmi liitmine avaldas nende elule otsest positiivset mõju.

"Teisest küljest, 70 protsenti ei tajunud mingit muutust. Sellepärast ei olegi venelastel seoses Krimmi liitmisega eriti suurt tänutunnet võimu või kellegi konkreetse suhtes," nentis Zahharov.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: