Euroopa Liit kehtestas sanktsioonid veel kaheksa Vene ametniku suhtes

Ukraina sõjaväealused Nikopol ja Berdyansk, mille Vene merevägi Kertši intsidendis konfiskeeris.
Ukraina sõjaväealused Nikopol ja Berdyansk, mille Vene merevägi Kertši intsidendis konfiskeeris. Autor/allikas: TASS / Scanpix

Euroopa Liit otsustas reedel lisada veel kaheksa Vene ametnikku isikute nimekirja, kellele on kehtestatud sanktsioonid Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumise eest.

Kaheksa isikut pandi sanktsioonide alla Kertši väinas ja Aasovi meres toimunud intsidendi korraldamise eest, millega Venemaa põhjuseta sõjalist jõudu kasutades rikkus rahvusvahelist õigust, teatas Euroopa Liidu Nõukogu pressiteenistus.

Sanktsioonid kehtestati Vene föderaalse piirivalveteenistuse Krimmi ja Sevastoopoli osakonna juhi ja asejuhi, kolme kõrgema mereväeohvitseri, kes juhtisid intsidendi osalenud Vene piirivalvelaevu ja allveelaevatõrjelaeva, kaks Vene kontrollpunktide teenistusjuhti ning Vene kõrge ohvitser, kellele alluvad regiooni relvaõud, muuhulgas ka annekteeritud Krimmis ja Sevastoopolis.

Sanktsioonid on vastuseks 25. novembril toimunud rünnakule, kui Vene piirivalve ja eriüksuslased hõivasid Aasovi merel Kertši väinas kolm Ukraina mereväe laeva ja vangistasid nende meeskonnad. Venemaa on seni keeldunud 24 Ukraina mereväelase vabastamisest ning neid hoitakse Moskvas eeluurimisvangistuses, kus neid ootab kohus.

EL Nõukogu otsusega pikendati ka juba varasemalt kehtivaid sanktsioone Ukraina-vastases tegevuses osalevatele Vene ametnikele kuue kuu võrra, kuni 15. septembrini. Nõukogu eemaldas nimekirjast ühe isiku, kes on surnud. Kokku kehtivad sanktsioonid nüüd 170 inimese ja 44 juriidilise isiku suhtes. See hõlmab isikutele reisikeeldu Euroopa Liitu ning ettevõtetele varade külmutamist EL-is. Samuti on Euroopa Liidu ettevõtetel ja kodanikel keelatud sanktsioonide alla pandud isikutega rahalised tehingud.

Euroopa Liit on kutsunud Venemaad vabastama viivitamatult Aasovi merel Kertši väina läbimisel kinni peetud Ukraina laevu ja nende meeskondasid.

Euroopa Liit kehtestas Ukraina-vastases tegevuses osalenud peamiselt Vene kodanikele ja juriidilstele isikutele individuaalsed sanktsioonid 2014. aasta märtsis ning neid pikendatakse iga kuue kuu tagant, viimati eelmise aasta septembris.

Lisaks on kehtestatud eraldi sanktsioonid ka Venemaa mõnedele majandussektoritele, mida vaadatakse üle samuti iga kuue kuu tagant ja mis on seatud sõltuvusse Minski lepete elluviimisest. Praegused sanktsioonid kehtivad kuni 31. juulini.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: