Haapsalus meenutati märtsiküüditamist näitusega "Õitsev monument"

{{1553506680000 | amCalendar}}

Kunstirühmitus SLED avas Haapsalu raudteejaamas näituse "Õitsev monument", mis on osa üle-eestilisest märtsiküüditamist käsitlevast kunstiprogrammist "Siberi lapsepōlv".

"Õitsev monument" on kontseptuaalne teos, mis kannab rituaalse mälestamise ideed. See koosneb 16 noorest toomingast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Toomingad on toodud Haapsalu raudteejaama ajutiselt, kevade jooksul istutatakse need 16 üle Eesti asuva raudteejaama lähedusse.

Läänemaal mälestati märtsiküüditamise ohvreid ka Ristil, kus koguneti 20 aasta eest Viljar Ansko poolt raudteerööbastest loodud küüditatute mälestusmärgi juurde.

Pärgade asetamise ajal laulis Risti koolilaste koor ning süüdati mälestusküünlad.

Oma teostes totalitarismi teemat põhjalikult käsitlenud kirjanik Imbi Paju ütles Haapsalus, et ei tohi unustada, milleni inimloomuse süngem pool viia võib.

"Ma arvan, et üks rahvas ilma mäluta ja ilma kaastundeta ei ehita tänast päeva ega tulevikku. Meil on siin praegu ka küllalt palju ohumärke, kus just praegusel ajal ähvardame ise üksteist, mis ei sobi tegelikult praegusesse aega ja võimu jaotamise juurde," rääkis Paju.

Pärnus meenutati kurba tähtpäeva pärgade panekuga Leinapargis. 70 mälestusküünalt süütasid tseremoonial küüditamise ohvrid ja Pärnumaa represseeritute ühingu memento liikmed.

uvalves seisid Kaitseliidu Pärnumaa maleva relvastatud võitlejad ja leinavalves noorkotkad Eesti lipu seltsi lippudega.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: