Mehhiko: paavst ja Hispaania kuningas vabandagu kolonialismi eest

Andres Manuel Lopez Obrador.
Andres Manuel Lopez Obrador. Autor/allikas: Edgard Garrido/Reuters/Scanpix

Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador ütles esmaspäeval, et saatis Hispaania kuningale Felipe VI-le ja paavst Franciscusele kirja, milles ärgitas neid vabandama kolonialismi kuritarvituste ja vallutuste eest 500 aastat tagasi.

"Ma saatsin kirja Hispaania kuningale ja teise paavstile, kutsudes võtma täit vastutust kuritarvituste eest ja ärgitades neid paluma (Mehhiko) põlisrahvastelt andestust, et nad rikkusid nende, nagu me praegu nimetame inimõigusi," ütles eliidivastane vasakpoolne riigipea Facebooki postitatud videos. 

"Aset leidsid tapatalgud ja rõhumine. Nende niinimetatud vallutused käisid mõõga ja ristiga. Nad ehitasid nende (põliselanike) templite peale kirikud," lisas Mehhiko president Comalcalcos maiade linna varemetel tehtud videos. 

Lopez Obradori sõnul on tulnud aeg leppida, kuid esmalt oodatakse vallutajatelt vabandamist.

Hispaania valitsus lükkas Mehhiko taotluse otsekohe kategooriliselt tagasi ja väljendas kahetsust, et kuningale saadetud kiri avalikkuse ette jõudis.

"Hispaanlaste saabumist praeguse Mehhiko aladele 500 aasta eest ei saa hinnata kaasaja seisukohtadest lähtudes," on öeldud vastuses Lopez Obradori kirjale. 

"Meie oleme oma vennasrahvaga alati teadnud kuidas lugeda oma ühist minevikku vihata ja teha seda konstruktiivsest vaatepunktist," seisis Hispaania valitsuse vastuses. 

Vabandamisnõue tuli ajal, mil Hispaania valmistub 28. aprilli ennetähtaegseteks valimisteks, mille eel konservatiivsed parteid püüavad näidata sotsialistist peaministrit Pedro Sanchezt riiklike huvide nõrga kaitsjana, kuna ta üritab pidada dialoogi Kataloonia iseseisvuslastega.

Paremtsentristliku Ciudadanose esimees Albert Rivera ütles teisipäeval, et Mehhiko presidendi kiri "on hispaania rahva talumatu solvamine".

Konservatiivse Rahvapartei (EPP) Euroopa Parlamendi liige Esteban Gonzalez Pons käskis Lopez Obradoril lõpetada võitlus surnud Hispaania konkistadooridega ja võidelda selle asemel Venezuela presidendi Nicolas Maduroga, "kes ikka veel tapab".

Mehhiko on jäänud Venezuela kriisis erapooletuks ega ole erinevalt Hispaaniast tunnustanud opositsioonijuhti Juan Guaidod ajutise presidendina.

Hispaania vasakäärmuslik erakond Podemos leiab, et Mehhiko presidendil on õigus vabandamist nõuda.

Mehhikol on oma koloniaalminevikuga keerulised suhted. Mehhiklaste ajalugu, kultuur, toit ja elanikkond on segu Uuest ja Vanast maailmast.

Valitsuse tellitud uuringu põhjal on 98 protsendis mehhiklastest mingisugune kombinatsioon põliselanikest, eurooplastest ja aafriklastest.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: