Punane Rist on valmis järgmisel kuul Venezuelas abi jagama

Punane Rist andis Caracases pressikonverentsi.
Punane Rist andis Caracases pressikonverentsi. Autor/allikas: Ivan Alvarado/Reuters/Scanpix

Rahvusvaheline Punane Rist teatas reedel, et hakkab kriisi langenud Venezuelas hiljemalt kahe nädala pärast erapooletult humanitaarabi jagama.

Organisatsioon lisas, et ei luba mingit poliitilist sekkumist sellesse operatsiooni. 

"Meie hinnangul oleme umbes 15 päeva pärast valmis abistama," ütles Punase Risti ja Punase Poolkuu Rahvusvahelise Föderatsiooni juht Francesco Rocca.

Rocca ütles Caracases ajakirjanikele, et organisatsioon hakkab jagama abi, mida president Nicolas Maduro on seni keeldunud riiki lubamast ja mis on alates veebruari keskpaigast ladustatud Colombia ja Brasiilia piirile.

Punane Rist tegutseb vastavalt oma erapooletuse, neutraliteedi ja sõltumatuse põhimõtele, lisas ta. 

"Me loodame esmalt abistada 650 000 inimest," lausus ta pressikonverentsil Venezuela pealinnas. 

Maduro oli varem andnud korralduse piirid sulgeda, et takistada USA toetatud opositsiooniliidril Juan Guaidol 23. veebruaril toimetada riiki toitu ja ravimeid, millest Venezuelas suur nappus on. 

Sellele järgnenud rahutustes sai piiril surma vähemalt seitse ja vigastada kümneid inimesi. Venezuela sotsialistliku liidri sõnul oli tegemist ettekäändega USA sõjaliseks sekkumiseks. 

"See asi oli väga politiseeritud," märkis Rocca. "Kui see abi vastab meie reeglitele ja protokollidele, siis loomulikult soovime me seda jagada." 

Umbes 24 protsenti Venezuela elanikkonnast ehk seitse miljonit inimest vajavad hädasti humanitaarabi, ilmneb ÜRO raportist, mille kohaselt on riigis üha enam maad võtmas alatoitumus ja haigused.

USA ärgitas Venezuela sõjaväge rahva heaks tegutsema

USA ärgitas Venezuela sõjaväge kaitsma oma riigi rahvast ja kritiseeris Vene vägede toomist Venezuelasse Nicolas Maduro režiimi toetama.

"Maduro kasutab seda sõjalist tuge ainult Venezuela rahva represseerimise jätkamiseks, et jätkata Venezuela majanduse hävitanud kriisi ja ohustada regiooni stabiilsust," ütles USA kaitsenõunik John Bolton.

"Ärgitame Venezuela sõjaväge täitma oma põhiseaduslikku kohust ja kaitsma Venezuela kodanikke," lisas ta.

Bolton ei täpsustanud, mida USA tahab, et Venezuela sõjavägi täpselt teeks, kuid Trump on öelnud, et riigi armeeülematel oleks "oluline roll" riigi tulevikus, kui nad Maduro toetamise lõpetavad.

Reedeses avalduses hoiatati, et kui "läänepoolkerast väljaspool asuvad tegutsejad" viivad oma vägesid Venezuelasse sõjaliste operatsioonide tarvis, siis seda nähakse "otsese ohuna rahvusvahelisele rahule ja regiooni julgeolekule".

USA ja veel 50 riiki ei tunnusta Madurot Venezuela legitiimse presidendina ja toetavad opositsiooniliidrit Juan Guaidód kui riigi ajutist presidenti.

Madurot toetavad Hiina ja Venemaa ning neljapäeval teatas tema valitsus, et Guaidol keelatakse riigiametites töötamine.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: