Uuring: ettevõtjate majandususaldus väheneb, ainsana on optimistlik tarbija ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti majandusolukord oli märtsis heas seisus, kuid järgneva kuue kuu jooksul see oluliselt halveneb, näitab Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) poolt eksperide, ettevõtjate ja tarbijate hulgas läbi viidud uuring.

EKI läbiviidud uuringust selgub, et Eesti majanduse olukord tänaseni on üldhinnanguna olnud seitse kvartalit järjest hea, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samas EKI majandusekspertidelt kogutud hinnangutest nähtub, et Eesti majanduskliima jaheneb kolmandat kvartalit järjest.

Eesti majanduskliima indikaator oli märtsis 13,9 punkti. Eelmise aasta suvel oli see näitaja 50 punkti tasemel. Olukorra muutumist tunnetavad lisaks ekpertidele ka ettevõtjad.

"Ettevõtjate poolt ka majandususaldus väheneb. Kui vaadatakse nüüd lähikuudele, siis nähakse natuke probleemsemaid kohti: tellimused ei ole võib-olla enam nii head, eksporditurgudel ei ole nii lihtne. See sunnib ettevõtjatel majandususaldust vähendama. Ainuke, kes on optimislik praegu, on tarbija," selgitas EKI direktor Marje Josing.

Ta lisas, et tarbijate kindlustunne toetub palgakasvule ja jätkuvalt madalale tööpuudusele.

Eesti avatud majanduse olukorrd lähtub maailmamajandusest, mille kliimaindikaator on langenud -13 punktile.

"Ega seda keegi ei tea, millega nüüd juba umbes aasta aega jätkunud kerge kindlustunde langus lõpeb. Mina küll hästi ei näe eeldusi selleks, et võiks järgneda midagi sellist nagu toimus kümme ja natuke rohkem aastat tagasi, sest ikkagi üle Euroopa erasektor on oma laenukäitumistes äärmisel ettevaatlik," rääkis rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Madis Aben.

Jätkuvalt on ekspertide hinnangul Eesti kõige tõsisemad majandusprobleemid oskustööjõu puudus ja vähene innovatsioon. Esimesena tuleks vaadata tööjõu võimalusi Eestis.

"Teine võimalus on see, et kui meil ei ole endal piisavalt inimesi ja teadmisi, siis paratamatult me peame seda väljastpoolt sisse tooma. Ja on ka kolmas võmalus, millest me ümber ega üle ei saa - see on automatiseerimine ja digitaliseerimine. Kindlasti need kolm asja peavad olema majanduspoliitikas väga selgelt esikohal," rääkis majandusministeeriumi majandusarengu osakonna juhataja Kaupo Reede.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: