X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Radikaliseerumise ennetamine on Soomes jäänud raha taha

Noarünnak Turus.
Noarünnak Turus. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Pärast 2017. aasta augustis toimunud noarünnakut Turu kesklinnas, kus hukkus kaks naist ning kuus inimest sai vigastada, käis uurimiskomisjon välja üheksa abinõud, kuidas ennetada radikaliseerumist. Soome justiitsministeeriumi aruande järgi on abinõusid tänaseks rakendatud vaid osaliselt.

Kolmandik radikaliseerumist ennetavatest abinõudest on jäänud ellu viimata rahapuuduse tõttu, kirjutab Soome ringhääling Yle.

Rahapuudusel on tegemata jäänud turvapaiganõudlejatele mõeldud nõuandeteenus, samuti pole toetatud organisatsioone, kes tegelevad radikaliseerumise ennetamisega.

Uurimiskomisjoni kahe aasta taguse aruande järgi oli Soomes turvapaiga taotlemise protsess liiga aeglane, radikaliseerumise ennetamiseks on liialt vähe panustatud ning info liikumine ametnike vahel on liiga aeglane. Uurimiskomisjon tegi kokku üheksa ettepanekut, teiste hulgas migratsiooniametile, mitmele ministeeriumile, kaitsepolitseile ja politseile.

Üks peamistest ettepanekutest oli lühendada turvapaiga taotluste menetlemist. Kui varem võttis ühe taotluse menetlemine keskmiselt 18 kuud, siis aastal 2018 oli see lühenenud kaheksale kuule.

Ametite ja ametnike vahelise suhtluse lühendamine on endiselt küll päevakorral, kuid siseministeeriumi hinnangul oleks vaja seda praktikas harjutada.

Inimeste kiiremaks hoiatamiseks kriisiolukorras on välja pakutud hädaabinumbrit 112. Tänasel päeval võib sellelt numbrilt saata piirkondlikke hoiatussõnumeid.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: