Soome kohus mõistis Turu noarünnaku korraldajale eluaegse vangistuse

Abderrahman Bouanane kohtuistungil Turu vanglas 9. aprillil.
Abderrahman Bouanane kohtuistungil Turu vanglas 9. aprillil. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Päris-Soome esimese astme kohus mõistis reedel maroko päritolu Abderrahman Bouanane'i süüdi 2017. aasta augustis Turu linnas toimunud noarünnakus ja karistas teda eluaegse vabadusekaotusega.

Kohus mõistis Bouanane'i süüdi kahes terroristlikul eesmärgil sooritatud mõrvas ning kaheksas samal eesmärgil tehtud mõrvakatses. karistuseks määras kohus eluaegse vabadusekaotuse, vahendas Yle.

Lisaks peab Bouanane maksma kannatanutele üle 100 000 euro valuraha.

Mees hakkab karistust kandma Turu vanglas, mille ruumides on toimunud ka kohtuprotsess.

Otsust on võimalik ringkonnakohtusse edasi kaevata. Kui kohtuotsus püsima jääb, on Soome seaduse kohaselt Bouanane'il õigus ennetähtaegset vabastamist taotlema hakata 12 aasta pärast.

Bouanane saabus Soome 2016. aastal

Rünnak leidis aset 2017. aasta 18. augusti õhtul Turu kesklinnas, kus süüdistatav pussitas kokku kümmet inimest, kellest kaks suri. Politsei peatas ründaja, tulistades teda alakehasse.

Bouanane saabus Soome 2016. aasta suve lõpus valenime kasutades. Ta taotles varjupaika, kuid sai 2016. aasta lõpus eitava vastuse. Varem oli ta elanud muuhulgas ka Saksamaal.

Bouanane'i selgitused on olnud vastukäivad

Süüdistatava ütlused nii eeluurimise kui ka kohtuprotsessi ajal on olnud vastukäivad. Ta on korraga oma tegu nii eitanud kui ka tunnistanud - ehk sisuliselt tunnistab ta inimeste pussitamist, sealhulgas vähemalt üht tapmist, kuid ei pea seda terrorismiks. 

Kohtupsühhiaatrilise ekspertiisi kohaselt on Bouanane süüdiv ning saab seetõttu oma tegude eest ka vastutuse võtta.

Bouanane on varem põhjendanud oma tegu sooviga maksta kätte Süürias asuvat (tollast ISIS-e kantsi) Raqqat tabanud lääneliitlaste õhurünnakute eest. Samuti leiti ka mehe manifest, kus oli viiteid islamiäärmuslusele ja terrorismile ning millega soovis kurjategija jätta maha testamendi, mis avalikkuses tähelepanu pälviks. "Testamendi" kirjutamine näitab ka seda, et ründaja arvestas võimalusega, et saab terroriakti käigus ka ise surma.

Politsei senine juurdlus on viidanud sellele, et mehe radikaliseerumine toimus umbes kolm kuud enne traagilist rünnakut Turu kesklinnas.

Soome keskkriminaalpolitsei praeguste andmete kohaselt tegutses kurjategija üksi. Tema kohalikus suhtlusringkonnas islamiäärmuslasi polnud, kusjuures ka tuttavad olid märganud radikaliseerumisele viitavaid asjaolusid.

Kohtuprotsessi ajal on Bouanane sageli omatahtsi käitunud ja tunnistajaid sõimanud ning seetõttu on teda korduvalt kohtusaalist tagasi vangikongi viidud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: