Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soomes algas Turu noarünnaku kohtuprotsess

Turu noarünnaku kohtuprotsessi eelistung 20. märtsil.
Turu noarünnaku kohtuprotsessi eelistung 20. märtsil. Autor/allikas: Ari Welling/Yle

Päris-Soome esimese astme kohtus algas teisipäeval eelmise aasta augustis Turus toimunud terroristlikku noarünnakut puudutav kohtuprotsess.

Kohtu all on 1994. aastal sündinud marokolasest noormees Abderrahman Bouanane, keda Soome prokuratuur süüdistab kahes terroristlikul motiivil sooritatud mõrvas ja kaheksas samal põhjusel sooritatud mõrvakatses, vahendas Yle.

Teisipäeval algas eelistung, kus pannakse paika ülejäänud kohtuprotsessi ajakava, avaldati umbes 1400 lehekülge eeluurimise ajal koostatud dokumente ning mille raames tegi prokuratuur teatavaks taotletava karistuse. Samuti avaldati hukkunute lähedaste ja vigastatute kompensatsiooninõuded.

Kohtuprotsessil on kolm kohtunikku ning avalikkuse suurt tähelepanu pälvinud istungi puhul oli kohtuhoones rohkelt korrakaitsjad ja ajakirjanikke. Soome rahvusringhääling Yle jälgib kaks päeva kestvat eelistungit oma kanalites, sealhulgas ka otseblogis.

Soome seaduste kohaselt on terroristlikul eesmärgil tehtud mõrva eest karistuseks eluaegne vabadusekaotus ning seda aseriigiprokurör Raija Toiviainen teisipäeval Bouanane'ile ka taotles.

Kannatanud ja nende lähedased olid prokuratuuriga nõus ning nõuavad süüdistatavalt sadu tuhandeid eurosid.

Toiviainen selgitas taotluses, et Bouanane on süüdi kahes terroristlikul eesmärgil sooritatud mõrvas ning kaheksas samal motiivil tehtud mõrvakatses. Prokuröri hinnangul oli pussitaja eesmärgiks tekitada Soome ühiskonnas suurt hirmu.

Süüdistatav on korraga oma tegu nii eitanud kui ka tunnistanud - ehk sisuliselt tunnistab ta inimeste pussitamist, sealhulgas vähemalt üht tapmist, kuid ei pea seda terrorismiks. Seda seisukohta - ehk terroristliku motiivi vaidlustamist - kinnitas veebruaris eeluurimise lõppedes ka süüdistatava advokaat Kaarle Gummerus.

Eeluurimismaterjalidest tuleb ka välja, et lisaks ISIS-e teemale on Bouanane hiljem rääkinud politseile, et lõplik otsus pussitama hakata tekkis temas alles Turu turuväljakul oleva jäätisekioski juures. Süüdistatava sõnul oli tal halb enesetunne. Tema sõnul olevat olnud "tema sees" isik, kes tahtis inimesi tappa, teine "tema sees olnud isik" aga olevat soovinud seda tegu takistada. Samas oli ta rünnaku ajal kasutatud kööginoad juba tuttava kodust varem kaasa võtnud.

Kohtupsühhiaatrilise ekspertiisi kohaselt on Bouanane süüdiv ning saab seetõttu oma tegude eest ka vastutuse võtta.

Praeguste plaanide kohaselt algavad põhiistungid 9. aprilli istungiga ning istungid hakkavad toimuma tõenäoliselt Turu vanglas.

Rünnak leidis aset 18. augusti õhtul Turu kesklinnas, kus süüdistatav pussitas kokku kümmet inimest, kellest kaks suri. Politsei peatas ründaja, tulistades teda alakehasse.

Bouanane saabus Soome 2016. aasta suve lõpus valenime kasutades. Ta taotles varjupaika, kuid sai 2016. aasta lõpus eitava vastuse. Varem oli ta elanud muuhulgas ka Saksamaal.

Bouanane on varem põhjendanud oma tegu sooviga maksta kätte Süürias asuvat (tollast ISIS-e kantsi) Raqqat tabanud lääneliitlaste õhurünnakute eest. Samuti leiti ka mehe manifest, kus oli viiteid islamiäärmuslusele ja terrorismile ning millega soovis kurjategija jätta maha testamendi, mis avalikkuses tähelepanu pälviks. "Testamendi" kirjutamine näitab ka seda, et ründaja arvestas võimalusega, et saab terroriakti käigus ka ise surma.

Politsei senine juurdlus on viidanud sellele, et mehe radikaliseerumine toimus umbes kolm kuud enne traagilist rünnakut Turu kesklinnas. Ka ülekuulamisel on Bouanane rääkinud, et alustas ISIS-ega seotud materjalidega tutvumist kolm kuud enne noarünnakut.

Soome keskkriminaalpolitsei praeguste andmete kohaselt tegutses kurjategija üksi. Tema kohalikus suhtlusringkonnas islamiäärmuslasi polnud, kusjuures ka tuttavad olid märganud radikaliseerumisele viitavaid asjaolusid.

Bouanane selgitas ülekuulamistel, et ohvrid valis ta noarünnaku ajal juhuslikult. Ka muude menetlustoimingute käigus ei kerkinud esile versiooni, et ründaja oleks valinud sihtmärkideks konkreetseid inimesi.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: