Austria ülemkohus lubas oligarh Firtaši USA-le välja anda ({{commentsTotal}})

Dmitri Firtaš Viini kohtusaalis 25. juunil.
Dmitri Firtaš Viini kohtusaalis 25. juunil. Autor/allikas: AP/Scanpix

Austria ülemkohus otsustas jätta kehtima varasema kohtuastme otsuse, mille kohaselt võib Ukraina päritolu suurärimehe Dmitri Firtaši Ameerika Ühendriikidele välja anda. USA võimud süüdistavad Firtaši pistiseandmises.

USA kohtusse jõudis Firtaši vastu esitatud süüdistus juba 2013. aastal, vahendas Reuters.

USA nõuab Firtaši väljaandmist, sest süüdistab teda korruptsioonis. Oligarh on seetõttu olnud USA võimuesindajate huviorbiidis juba alates 2006. aastast.

USA võimude süüdistuse kohaselt on Firtaš maksnud Indias 18,5 miljonit dollarit altkäemaksu, et saada titaani kaevandamise luba. Oligarhi ohustab 50 aastat vanglat ja varade konfiskeerimine. Firtaš ise on süüdistused tagasi lükanud.

Firtaš vahistati Austrias USA nõudel 2015. aasta kevadel, kuid ta vabastati suure kautsjoni vastu. Pärast seda keeldus ta Austriast lahkumast.

Ukraina nüüdseks juba endine siseminister Arsen Avakov on varem kinnitanud, et Kiievil ei ole Firtaši Austrias kinni pidamisega mingit seost. Samas on Ukraina võimud temast samuti huvitatud ning kodumaale naasmise korral ähvardaks teda vahi alla võtmine.

2016. aasta novembris esitasid Austriale väljaandmistaotluse ka Hispaania võimud, kes kahtlustavad Firtaši rahapesus.

Firtaši on seostatud erinevate Ukraina poliitiliste juhtidega - nii Leonid Kutšma, Viktor Janukovitši kui ka Viktor Juštšenkoga. Firtaši RosUkrEnergo tõusis riigi monopoolseks gaasivahendajaks ajal, mil valitsusjuhiks oli Janukovitš.

Eestis kuulub Firtaši firmale Ostchem Kohtla-Järve väetisetehas Nitrofert.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: