Maxima võttis 52 miljonit laenu ning asub kaupluseid renoveerima

Maxima pood Lätis.
Maxima pood Lätis. Autor/allikas: Maxima Grupe

Põhjamaade Investeerimispank (NIB) ja Maxima Grupe sõlmisid 52 miljoni euro suuruse laenulepingu, teatas pank teisipäeval. Kümne aasta peale võetud laenu eest asub Maxima renoveerima energiasäästlikumaks oma Baltimaades asuvaid kauplusi, samuti kasutatakse laenuraha uute poodie ehitamiseks.

Renoveerimisprogrammiga ehitatakse 31 Maxima kauplust senisest energiatõhusamaks. Investeeringute hulgas on senisest keskkonnasõbralikumad külmutus- ja jahutussüsteemid, energiasäästlik valgustus ja päikesepaneelide kasutuselevõtt.

Renoveerimisega alustatakse juba käesoleval aastal, renoveerimisprogrammiga kavatseb Maxima lõpule jõuda 2021. aastal.

Kuidas 52 miljonit kolme Balti riigi kaupluste vahel jaguneb, Maxima veel ei avalda. Samuti pole ettevõttes veel otsustatud, kus Eestis uusi kauplusi ehitatakse ning olemasolevaid renoveeritakse.

"Investeeringuid teeme energiasäästu ja efektiivsuse parandamisse nii avatavatesse kui ka renoveeritavatesse kauplustesse kõigis kolmes riigis. Konkreetsed kauplused, kuhu uusi tehnoloogiaid paigaldatakse, valime lähtuvalt sellest, kus õnnestub saavutada kõige kõrgem energiasäästu tase," ütles ERR-ile Maxima Grupe kommunikatsioonijuht Monika Stonkute.

NIB-i laenu tingimus on, et ehitamisel ja renoveerimisel keskendutaks energiasäästule ja keskkonnasõbralikkusele. Hinnanguliselt peaks renoveeritud Maxima kaupluste energiavajadus aastas vähenema 40 Gwh võrra, teisisõnu 30 protsenti. Päikesepaneelidega peaks ettevõte suutma toota 13 Gwh.

Stonkute sõnul saavad Maxima Grupe ettevõtted kümneks aastaks võetud laenu abil investeerida rohelise tehnoloogia lahendustesse. "Tegemist on märgilise sammuga nii keskkonnasäästu kui ka majanduslikke kaalutlusi silmas pidades ning need investeeringud teeme järgmise kolme aasta jooksul, alustades juba tänavu," märkis ta.

Milline on kümneaastase laenu intressimäär, pole Maxima ega NIB esialgu öelnud.

Stonkute sõnul pöörduti laenu saamiseks NIB-i poole seetõttu, et kestlikkusele suunatud investeering tugineb pikaajalisele finantseerimisele. "Lisaks otsib Maxima Grupe võimalusi mitmekesistada oma ettevõtete kasutatavaid rahastamisallikaid," ütles ta.

Põhjamaade Investeerimispank (Nordic Investment Bank) kuulub kaheksale riigile: Taani, Eesti, Soome, Island, Läti, Leedu, Norra ja Rootsi. Pank rahastab projekte, mis tõstavad tootlikkust ning parendavad Põhja- ja Baltimaade keskkonda. Pank pakub oma era- ja avaliku sektori klientidele pikaajalisi laene ja garantiisid turutingimustel. Projektide rahastamiseks vajaminevad vahendid laenab NIB rahvusvahelistelt kapitaliturgudelt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: