Eesti idufirmadesse investeeriti poole aastaga 117 miljonit

Investeeringud Eeti idufirmadesse 2019. a esimese pooles
Investeeringud Eeti idufirmadesse 2019. a esimese pooles Autor/allikas: Startup Estonia

Aasta esimese kuue kuuga investeeriti Eesti iduettevõtetesse 117 miljonit eurot, teatas Kredex. Esimesel poolaastal maksid 650 Eesti iduettevõtet tööjõumakse ligi 33 miljonit eurot, mida on 57 protsenti rohkem kui eelmise aasta esimesel poolel.

Kui 2018. aastal oli kohalike iduettevõtete aastane käive 300 miljonit eurot, siis sel aastal on samast eesmärgist saavutatud 52 protsenti. Võrreldes 2018. aasta esimese poolega on iduettevõtete koondkäive kasvanud 3 protsenti.

Tööjõumakse maksti 33 miljonit eurot ning keskmine palk iduettevõtetes oli 1706 eurot, mis on 27 protsenti kõrgem Eesti keskmisest. Kokku töötab kohalike iduettevõtete heaks 4806 inimest, mida on 44 protsenti rohkem kui mullu samal ajal.

Ettevõtete asutajatest on 15 protsenti naised, sarnane nais-asutajate osakaal on ka nt Saksamaal, Silicon Valleys ja Singapuris, märgiti Kredexi teates. Kõige enam asutavad Eestis iduettevõtteid kõrgharitud, 25–40-aastased.

Investeeringuid kaasati läbi 24 uue tehingu 117 miljonit eurot, mis teeb keskmiseks investeeringu suuruseks 4,4 miljonit eurot. Kuigi võrreldes eelmise aasta sama ajaga kahanes investeeringute maht, on kasvanud investeeringute hulk – 2018. aastal tehti kokku 37 investeeringut. Seni suurima rahasüsti on sel aastal saanud Bolt (60 mln eurot), Glia (18 mln), Realeyes (11 mln), Coolbet (7,6 mln) ning TBD-Biodiscovery (4,5 mln).

KredEx teatas ka uue Balti Innovatsioonifond 2 allkirjastamisest Euroopa Investeerimisfondi ning Läti ja Leedu partneritega, millega investeeritakse Baltimaade ettevõtetesse järgmisel viiel aastal üle 300 mln euro.

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul ei peitu meie idusektori jätkusuutlikkus aga pelgalt kasvavates numbrites. "Mitmekesisus on jätkusuutliku ja areneva iduettevõtete ökosüsteemi alustala. Ja mitmekesisuse all tuleb mõista nii kaasatud inimeste kultuurilist, religioosset, sotsiaalmajanduslikku kui ka hariduslikku tausta. On rõõm tõdeda, et Eesti idusektor on muutumas just selliseks ning üha rohkemad asutajad tahavad oma ettevõtet siin arendada," ütles ta.

Startup Estonia programmi viib ellu KredEx, eesmärgiga luua Eestile rohkem iduettevõtetest edulugusid, arendades selleks nende ökosüsteemi. Startup Estonia on seotud mitme arenguprogrammiga. Nende kaudu arendatakse iduettevõtjate teadmisi ja oskusi, parandatakse idufirmade rahastust ning kõrvaldatakse õiguslikke kitsaskohti. Startup Estonia programm on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: