India kosmoseaparaadiga kadus enne Kuule maandumist side

Foto: SCANPIX / AFP

India kosmoseaparaadiga kadus laupäeva varahommikul side, kui see oli parajasti Kuule maandumas, teatas riigi kosmoseagentuur.

"Maandur Vikrami maandumine sujus kavakohaselt ja täheldati normaalset sooritust. Seejärel kadus aparaadiga side. Informatsiooni analüüsitakse," kirjutati teadaandes.

Agentuuri juhi Kailasavadivoo Sivani sõnul kulges maandumine kavakohaselt kuni 2,1 kilomeetri kõrguseni pinnast.

"Seejärel ühendus katkes. Laekunud andmeid analüüsitakse," tõdes Sivan.

Esialgu pole side katkemise põhjuste osas oletusi. Agentuur loodab, et side taastub.

India lähetas juulis Kuu poole teele kosmoseaparaadi, missiooni edu korral saanuks Indiast Venemaa, USA ja Hiina kõrval neljas riik, mille kosmosesõidukid on selle Maa kaaslase pinnal maandunud.

Kosmoseaparaat Chandrayaan-2 koosneb sondist, kuumaandurist ja kulgurist, mis on pea täielikult arendatud ja toodetud Indias. 2,4 tonni kaaluv sond peaks Kuu ümber ringlema umbes aasta aega, tehes pilte Kuu pinnast, otsides vett ja uurides atmosfääri.

India kosmoseprogrammi isa auks nimetatud maandur Vikram A. Sarabhai pidi viima kulguri Kuu lõunapoolusele, kus see pidi tegutsema ühe Kuu päeva ehk 14 Maa päeva.

Esimese sondi Kuu orbiidile saatis India 2008. aastal ja see kandis nime Chandrayaan-1.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: