Nordica jätkab Adrialt seitsme miljoni eurose võla sissenõudmist

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riiklik lennufirma Nordica jätkab pankrotistunud Sloveenia lennufirmalt Adria Airways seitsme miljoni eurose võla sissenõudmist kuni pankrotimenetluse lõpuni, võlgnevuse on Eesti firma aga lootusetu nõudena maha kandnud.

Eesti lennufirma kasutas esimesel tegutsemisaastal Adria kommertsplatvormi, mistõttu käisid arveldused klientidega läbi Sloveenia lennufirma. Nordica teatel on ligikaudu seitsme miljoni eurose võla puhul tegemist Nordica piletimüügist laekunud summaga, mida Adria ei suutnud 2016. aasta sügisel Nordicale välja maksta. 

"Koostööleping nägi ette igakuiseid tasaarveldusi Nordicaga. 2016. aasta suvel, kui Adria müüdi Saksamaa investeerimisfirmale 4K, sai meile selgeks, et kahe ettevõtte huvid lähevad lahku ja Adria majanduslik olukord on halvenemas," ütles Nordica kommunikatsioonijuht Toomas Uibo BNS-ile. 

"Nii nagu eraettevõtetes, realiseeruvad teinekord äririskid ka riigifirmades. Adria võlgnevuse näol ongi paraku tegemist äririski realiseerumisega. Jätkame kindlasti võla sissenõudmist, kuni pankrotimenetluse lõpuni," lisas Uibo.

Nordica otsustas toona kommertskoostöö lõpetada ning üle minna Poola LOT-i platvormile. Adria kohustus peale lepingu lõpetamist Nordica piletimüügist saadud tulu koheselt Eesti lennufirmale tasuma, kuid ei teinud seda.

Peale pikki läbirääkimisi konverteeriti võlgnevus laenuks ja firmad leppisid kokku maksegraafikus. Sellele vaatamata kandis Nordica kogu võlgnevuse oma 2017. aasta raamatupidamisaruandes maha kui lootusetu nõude. Seetõttu Nordica tänast majanduslikku seisu Adria pankrot ei mõjuta. Sloveenia lennufirma on esialgsest võlgnevusest tasunud Nordicale pisut alla ühe miljoni euro.

Sloveenia lennufirma Adria Airways teatas esmaspäeval, et taotleb pankrotti. Sloveenia lennundusamet teatas, et tühistas Adria tegevusloa ja maandas ettevõtte lennupargi.

Sloveenia riik müüs Lääne-Balkanil ja mujal Euroopas regionaalseid lende tegeva firma 2016. aastal Saksa investeerimisfondile 4K. Uue omaniku all on lennufirma aga jätkanud kahjumi teenimist.

Adria Airwaysi juht on praegu eestlane, varem Nordica juhatusse kuulunud Sven Kukemelk.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: