Iraan teatas uutest tuumaleppe rikkumistest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1572867540000 | amCalendar}}
Foto: AP/SCANPIX

Iraani tuumaprogrammi juht Ali Akbar Salehi teatas esmaspäeval, et Teheranil on nüüd käigus 60 IR-6 tuumatsentrifuugi, mis rikub islamivabariigi tuumalepet suurriikidega.

Salehi avaldus riigitelevisioonis USA Teherani saatkonna hõivamise 40. aastapäeval tähendab, et Iraanil on nüüd käigus kaks korda rohkem kõrgema taseme tsentrifuuge kui seni teada oli. 

IR-6 tsentrifuug suudab uraani rikastada kümme korda kiiremini kui tuumaleppega lubatud esimese põlvkonna tsentrifuug IR-1.

Tuumaleppega oli Iraanil lubatud kasutada uraani rikastamiseks 5060 IR-1 tsentrifuugi. 

Kõrgema taseme tsentrifuugide kasutusele võtmisega vähendab Iraan veelgi aastast perioodi, mida Teheran ekspertide hinnangul vajab tuumarelvaks vajaliku materjali hankimiseks.

Komisjon: EL on tuumaleppele pühendunud, kuid Iraan võib seda muuta

Euroopa Liit on jätkuvalt pühendunud 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumaleppele, kuid bloki toetus sõltub sellest, kas Iraan täidab võetud kohustusi või mitte, teatas Euroopa Komisjoni esindaja pärast seda, kui Iraani ametnikud teatasid suurest hüppest rikastatud uraani tootmises.

Pärast mitut leppest eemalduva sammu astumist teatas Iraani aatomienergiaagentuuri juht esmaspäeval, et riigi toodetud rikastatud uraani päevane hulk on jõudnud viie kiloni ning Iraan arendas välja kaks uut tsentrifuugi.

Ali Akbar Salehi sõnul töötab Teheran välja ka tuumaleppes lubatud tsentrifuugidest 50 korda kiiremini töötavat tsentrifuugi IR-9 ning riigis on nüüd kasutusel 60 tsentrifuugi IR-6, mida on varem teadaolevast kaks korda rohkem.

Maja Kocijančič, EL-i diplomaatiajuhi Federica Mogherini pressiesindaja ütles, et blokk võttis teated arvesse, kuid ootab enne vastamist sellele kinnitust ÜRO tuumaenergiaametilt IAEA.

"Oleme jätkanud Iraani ärgitamist pöörama sellised sammud viivitamatult tagasi ning hoiduma muudest meetmetest, mis võivad tuumalepet õõnestada," lausus Kocijancic ajakirjanikele Brüsselis.

Ta rõhutas, et EL on tuumaleppele jätkuvalt pühendunud.

"Samas oleme ka järjepidevalt öelnud, et meie pühendumus tuumaleppele sõltub sellest, kas Iraan peab leppest täielikult kinni."

Allikas: AP-SCANPIX

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: