Corbyn: ma ei vii Tööparteid järgmistele Briti valimistele

{{1576212300000 | amCalendar}}
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Briti opositsioonijuht Jeremy Corbyn teatas reedel pärast ennustusi hävitavast lüüasaamisest üldvalimistel, et ei juhi Tööparteid järgmistele valimistele, mis on kavas viie aasta pärast.

"Ma ei juhi erakonda üheski tulevases üldvalimiste kampaanias," ütles Corbyn (70) pärast seda, kui ta valiti hoolimata erakonna arvatavast kehvast tulemusest järjekorras juba 10. korda Londoni põhjaosa saadikukohale parlamendi alamkotta.

Kolme Briti meediaväljaande tellitud lävepakuküsitluse järgi võidavad peaminister Boris Johnsoni konservatiivid 650-kohalises parlamendi alamkojas 368 saadikukohta ja tagavad endale 86-kohalise enamuse. Tööparteile prognoosib küsitlus 191 saadikukohta.

Kui prognoos kinnitust leiab, on tegemist Tööpartei halvima valimistulemusega alates 1935. aastast.

Corbyn nimetas valimistulemust suureks pettumuseks, kuid välistas viivitamatu tagasiastumise parteijuhi kohalt, lubades jääda erakonna etteotsa sisekaemuse perioodiks. Ta märkis ka, et valimistulemust mõjutas lõhestav Brexiti küsimus.

Liberaaldemokraadid valivad uue juhi

Suurbritannia Euroopa Liitu jäämist pooldavad liberaaldemokraadid teatasid reedel, et valivad endale uue liidri, sest Jo Swinson kaotas valimistel parlamendikoha.

Swinsoni asetäitja Ed Davey ja partei president Sal Brinton juhivad erakonda ühiselt uue juhi valimiseni, mis on kavas uuel aastal, teatas erakond.

Liberaaldemokraadid on saanud reedehommikuse seisuga 11 parlamendikohta. Hoolimata suurest toetuse tõusust Euroopa Parlamendi valimistel ei võitnud nad neljapäeval kohti juurde.

Swinson kaotas oma koha Šotimaa lääneosas East Dunbartonshire's Šoti Rahvuspartei (SNP) esindajale. Ta tunnistas, et koha kaotus ja peaminister Boris Johnsoni konservatiivide ülekaalukas võit on tohutu pettumus.

Swinson õigustas kampaaniat, milles keskenduti Brexiti tagasikeeramise lubadusele: "Me ütlesime ausalt, millesse me usume ja mida püüame saavutada."

"See on selge tagasilöök liberaalsetele väärtustele."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: