Johnson ei taha Šotimaal uue iseseisvusreferendumi korraldamist

{{1576308780000 | amCalendar}}
Foto: Reuters / Scanpix

Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson ütles reedel peetud kohtumisel Šotimaa esimese ministri Nicola Sturgeoniga, et ei toeta seal uue iseseisvusreferendumi korraldamist.

Sturgeon oli mõni tund varem, kui oli selgunud, et tema juhitav Šoti Rahvuspartei (SNP) oli saanud Briti parlamendivalimistel suurvõidu, öelnud, et soovib uut iseseisvusreferendumit. Iseseisvumist pooldav SNP oli saanud valimistel üllatuslikult hea tulemuse, võites Briti parlamendis Šotimaale eraldatud 59 kohast endale 48 mandaati. Vastupidiselt Ühendkuningriigi üldisele rahvahääletuse tulemusele 2016. aasta suvel, mis toetas Euroopa Liidust lahkumist, soovisid šotlased jääda EL-i, mistõttu nad näevad selleks võimalust, kui lahkuvad Ühendkuningriigi koosseisust.

Johnson ütles aga oma kohtumisel Sturgeoniga, et ei nõustu uue iseiseisvusreferendumi korraldamisega Šotimaal, kuna 2014. aastal peetud rahvahääletusel otsustasid šotlased toetada Ühendkuningriigi koosseisu jäämist.

"Peaminister tegi selgeks, et on jätkuvalt vastu teisele iseseisvusreferendumile, olles ühtne enamuse Šotimaa inimestega, kes ei soovi naasta lõhestatuse ja ebaselguse juurde," edastas Johnsoni büroo pressiavalduses. "Ta lisas, et 2014. aasta (referendumi) tulemused olid selged ja neid tuleb austada," öeldi teates.

Sturgeon vastas sellele hiljem Twitteri vahendusel, et tema poliitilist mandaati, milles ta lubas anda inimestele valikuvõimalus, tuleb austada täpselt sama moodi nagu Johnson ootab, et tema saadud mandaati austatakse.

Johnsoni konservatiivne partei sai neljapäevastel valimistel suure võidu, mis tagab selle, et riik lahkub nüüd kindlasti 31. jaanuaril Euroopa Liidust.

Briti peaminister lubas õigustada toore valinud töölisklassi usaldust

Briti peaminister Boris Johnson lubas laupäeval õigustada nende töölisklassi taustaga opositsiooni toetajate usaldust, kes otsustasid äsjastel valimistel tema konservatiive valida. 

Johnson sõitis laupäeval Põhja-Inglismaale, et kohtuda vastselt parlamenti valitud konservatiividega, kelle valijad keerasid igipõlises töölisklassi kantsis opositsioonilisele Tööparteile selja ja aitasid tooridel enamuse saavutada.

Peaminister külastas Kirde-Inglismaal muuhulgas valimisringkonda, mida esindas kunagi endine leiboristist peaminister Tony Blair, et näidata oma kavatsust Ühendkuningriigi ühendamiseks pärast kolm ja pool aastat kestnud lahkhelisid Brexiti üle. 

Johnson ütles rõõmustavatele tooride kampaaniaaktivistidele, et mõistab, kui raske oli traditsioonilistel Tööpartei valijatel poolt vahetada ja konservatiive toetada. 

"Ma kujutan ette inimeste sulepäid valimissedeli kohal rippumas ja värisemas enne, kui langes otsus meie ja konservatiivide kasuks," sõnas peaminister. 

"Ja ma tahan, et kirdes elavad inimesed teaksid, et meie Konservatiivses Parteis ja mina isiklikult kavatseme teie usaldust õigustada," ütles Johnson. 

Johnsoni valimismantra "teeme Brexiti ära" avaldas ilmselt mõju pikalt vindunud Euroopa Liidust lahtirebimise protsessist surmani tüdinud valijatele, kellele ei pakkunud lohutust ka leiboristide liidri Jeremy Corbyni sihitu häma.

Konservatiivid saavutasid neljapäeval peetud valimistega alamkojas 365 saadikukohaga 39-kohalise enamuse ja tegid parima tulemuse pärast toonase toorist peaministri Margaret Thatcheri viimaseks jäänud valimisvõitu 1987. aastal.

Leiboristid pidid leppima 203 kohaga, mis on nende halvim tulemus alates 1935. aastast.

Johnson lausus Kirde-Inglismaal ka, et tema tähelepanu koondub pärast Brexiti esimese etapi elluviimist 31. jaanuaril Tööpartei valijatele tähtsatele elatise küsimustele. 

"See hõlmab Brexiti teokstegemist, aga ka lubaduste täitmist meie riikliku tervishoiusüsteemi, hariduse, turvalisemate tänavate, paremate haiglate ja riigi parema tuleviku koha pealt," lausus peaminister.

Johnsoni sõnul taastab Ühendkuningriik oma enesekindluse ja eneseusu riigina. 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: