Eesti Energia ootab riigilt importelektri maksustamist või piiramist

Elektriliinid.
Elektriliinid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Vene- ja Valgevene elektri import Balti riikidesse püstitas möödunud aastal uue rekordi, kuid kuna neis riikides ei pea arvestama Euroopa Liidu keskkonnanõuetega, moonutab see siinsel elektriturul konkurentsi. Seepärast ootab Eesti Energia, et importelektrit hakataks maksustama või piirataks selle ligipääsu turule.

Nord Pooli statistika kohaselt imporditi eelmisel aastal Balti riikidesse rekordiline hulk, 7,8 teravatt-tundi elektrit, mis moodustab Eesti Energia regulaatorsuhete osakonna juhi Andres Tropi sõnul juba rohkem kui veerandi Balti riikide elektritarbimisest.

Tropp ütles ERR-ile, et tegemist on olulise konkurentsimoonutusega elektriturul, mis mõjutab negatiivselt kõiki EL-i päritolu tootjaid, kes peavad täitma EL-i keskkonnanõuete regulatsiooni.

Nimelt kehtib EL-is heitmekvoodi kaubandussüsteem ja lisaks on veel palju nõudeid, mida kolmandates riikides ei ole.

"Probleemist on teadlik ja seda tunnistab ka Euroopa Komisjon, kes tõi selle konkreetselt välja ka Green Deal'i kommunikatsioonis. Lahendused saavad tulla kas liikmesriikide või EL-i tasemelt, EL-i päritoluga ettevõtted peavad lähtuma EL-is ja liikmesriikides kehtivast regulatsioonist," tõdes ta.

Balti riigid loodavad lõpetada kolmandate riikide elektriimpordi 2025. aastal, pärast Balti elektrisüsteemide sünkroniseerimist Kesk-Euroopa võrguga. Kas see õnnestub, pole Tropi sõnul praegu veel teada, sest läbirääkimised Balti riikide lahkumise osas Loode-Venemaa elektrisüsteemist alles käivad.

Ta ütles, et Eesti Energia ootab kas Eesti riigilt, Balti riikidelt või Euroopa Liidult importelektri maksutamist või selle ligipääsu piiramist Balti või kogu Euroopa Liidu turule.

Kokku tarbivad Balti riigid aastas umbes 25 teravatt-tundi elektrit.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: