X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti, Läti ja Soome loodavad nelja aasta pärast jõuda ulatusliku kaitsekoostööni

Eesti, Läti ja Soome kirjutasid alla ühisele soomukite arendamise tehnilisele leppele, mille eesmärk on ühishange, mis nelja aasta pärast võiks viia kolme riigi ulatusliku kaitsekoostööni. Soome ja Eesti hangivad juba koos liikursuurtükke Koreast.

Soomes toodetud Pasi soomukid on praegu kaitseväes kasutusel. Valmivasse kaitseväe arengukavva kuni aastani 2026 on plaanis sisse kirjutada uued soomukid. Praeguste kasutusaeg hakkab lõppema ning vaja on sadakond uut masinat kümne aasta jooksul, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me räägime kokku viiest-kuuest eraldi platvormist. Üks on kõige tavalisem soomustransportöör, mille peal on relv, side ja mille ülesanne on jaosuurust üksust edasi toimetada. Lisaks on sidejuhtimissoomukid, meditsiinisoomukid, logistikasoomukid, pioneerisoomukid," selgitas riigi kaitseinvesteeringute keskuse direktor Kusti Salm.

Soome Patria tehas reklaamib paari aasta eest väljatöötatud kolmeteljelist ehk 6x6 soomuki prototüüpi. Kas selle põhjal valmib Soome-Balti ühine uus soomuk, selgub pärast hanget. Pasi tundub loogiline valik, sest tegu on tuttava masinaga.

"Kui järgmine soomuk oleks samamoodi Patria, see mõjutab ka meil juba reservis väljaõpetatud üksuste ümberõpet uuele soomukile," ütles jalaväeinspektor kolonelleitnant Arno Kruusmann.

Nii Soome kui ka Eesti ostavad Koreast liikursuurtükid. Soomel ja Eestil on nende juurde tarvis tulejuhtimistoetusmasinaid. Ka siin on põhjus õlad kokku panna.

"Liikursuurtükid on soomustatud. Soomukitega tagame vajaliku toetuse näiteks juhtimissoomukite või ka tulearvestusmeeskondade jaoks," selgitas Kruusmann.

Pasid on kasutusel ÜRO rahutagamismissioonidel. Eesti kaitsevägi kasutab neid välismissioonidel, kus soomustransportöör täidab lahingumasina ülesannet.

"Nii Afganistanis kui ka Iraagis domineeris isetehtud lõhkeseadeldis, mis kohati olid väga suure võimsusega. See seadis nõude lisada masinatele lisasoomust," ütles Salm.

Seni on Eesti ostnud Soomega koos õhuseireradarid ja Lätiga koos laskemoona.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: