Tänavune jaanuar oli rekordiliselt soe

2020. aasta jaanuari temperatuurid. Punased toonid näitavad keskmisest soojemat, sinised jahedamat. Skaala mõlema otsa viimane värv tähistab rekordit.
2020. aasta jaanuari temperatuurid. Punased toonid näitavad keskmisest soojemat, sinised jahedamat. Skaala mõlema otsa viimane värv tähistab rekordit. Autor/allikas: USA Riiklik Ookeani- ja Atmosfäärivalitsus (NOAA)

Tänavune jaanuar oli maakera kõige soojem jaanuar alates 1880. aastast, kui selliseid mõõtmisi on tehtud, teatas USA Riiklik Ookeani- ja Atmosfäärivalitsus (NOAA) neljapäeval.

2020. aasta jaanuar lõi seni 2016. aastal mõõdetud jaanuari soojarekordi 0,02 Celsiuse kraadiga. Maa- ja veepinnal mõõdetud temperatuur ületas 20. sajandi keskmist, mis oli 12 kraadi Celsiuse skaalal, 1,14 Celsiuse kraadiga. Põhjapoolkera temperatuur oli 1,5 ja lõunapoolkeral 0,78 Celsiuse kraadi keskmisest soojem.

Neli kõigi aegade soojemat jaanuari on mõõdetud alates 2016. aastast, kümme kõige soojemat jaanuari on kõik olnud alates 2002. aastast, märkis NOAA oma raportis. Tänavune jaanuar oli 44. järjestikune jaanuar ja 421. kuu, mille temperatuur oli kõrgem kui 20. sajandi keskmine.

Ameerika Ühendriikide andmed lähevad kokku Euroopa Liidu kliimavaatlusteenistuse eelmisel nädalal avaldatud tulemustega, mis kasutab pisut erinevaid algandmeid, kirjutas Euractiv.com.

NOAA andmeil oli Venemaal, peamiselt selle Aasia osas, aga ka Skandinaavias ja Kanada idaosas temperatuur 5 Celsiuse kraadi keskmisest kõrgem. Rekordilised keskmised tempertuurid oli jaanuaris ka Vaiksel ookeanil, Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Mitte kusagil maakera piirkonnas ei olnud tänavune jaanuar rekordiliselt külm.

Samas märgib USA kliimaagentuur, et polaaralade jääkate oli tavalisest väiksem, Arktikas oli jääkate 1981. - 2010. aastate keskmisest 5,3 protsenti väiksem ja Antarkitikas 9,8 protsenti nende aastate keskmisest väiksem. Põhjapoolkera lumikate oli 1981. - 2010. aastate keskmisest väiksem, see oli viimase 54 aasta lumevaesuselt 18. kõige vähema lumega jaanuar.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: