Kahe kuuga on Eesti Metsa Abiks vaidlustanud ligi 60 metsateatist

Langetatud puud.
Langetatud puud. Autor/allikas: ERR

Kahe kuuga on MTÜ Eesti Metsa Abiks vaidlustanud ligi 60 metsateatist. Üldse on mittetulundusühingud 5. veebruarist 20. aprillini esitanud 23 vaiet 61 metsateatisele, nendest 59 RMK metsades, kirjutab Maaleht.

"Vaidlustatud metsateatised asuvad kõik looduskaitseliste piirangutega metsades, valdavalt metsise püsielupaiga piiranguvööndis või metsise leiukohas väljaspool kaitseala. Samuti on esitatud vaideid kaitseala piiranguvööndis olevatele metsateatistele," rääkis keskkonnaameti metsaosakonna juhataja Olav Etverk Maalehele.

Eesti Metsa Abiks juhatuse liikme Linda-Mari Väli sõnul on nad vaidlustanud näiteks lageraieteatisi Kõivusaare, Nõlva, Oodsipalu ja Alutaguse metsise püsielupaigas ja mängualal Lüganusel, harvendusraieteatisi Tudulinna metsise püsielupaiga piiranguvööndis, sanitaarraieteatise Vaadimäe väike-konnakotka püsielupaigas, kaks uuendusraieteatist Rubina ja Kõnnumaa maastikukaitsealal ning seitse uuendusraieteatist Kuulmajärve maastikukaitsealal.

Eelnimetatud vaideid ei ole keskkonnaamet rahuldanud, küll aga on vaiete lahendamise käigus RMK ise otsustanud raieid ära jätta.

Etverki sõnul ei ole keskkonnaamet neile tänavu esitatud vaideid rahuldanud seetõttu, et kõik vaidlustatud raied on seadusega kooskõlas.

Väli kinnitusel ei ole mittetulundusühingu eesmärk vaideid esitades tekitada keskkonnaametile mõttetut halduskoormust, vaid juhtida nii riigiametnike kui ka avalikkuse tähelepanu seisukohale, et metsamajandamise mõju looduskaitsealustes metsades metsaliikide olukorrale tervikuna on läbi kaalumata ja kahjustab potentsiaalselt kaitsealuseid loodusväärtusi.

Eesti 2019. aasta raiemaht oli keskkonnaagentuuri eksperthinnangu järgi 11,3 miljonit tihumeetrit. See on 1,4 miljonit tihumeetrit väiksem kui 2018. aasta raiemaht.

Keskmine raiemaht viimase kümne aasta (2010–2019) jooksul on olnud 10,7 miljonit tihumeetrit.

Kaitse alla kuulub Eesti metsamaast 25,4 protsenti ning ligi 39 protsenti puistutest on metsades üle 60 aasta vanad.

Suurt osa Eesti metsast – 45,9 protsenti – haldab Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK). 48,3 protsenti kuulub eraomandusse – 27,9 protsenti füüsilistele isikutele ja 20,4 protsenti juriidilistele isikutele.

Allikas: Maaleht

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: