Valgevene võimud süüdistasid opositsionääre valimiskomisjoni nakatamise katses

Valgevene opositsioonipoliitik Mikalai Statkevitš.
Valgevene opositsioonipoliitik Mikalai Statkevitš. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / TATYANA ZENKOVICH

Valgevene keskvalimiskomisjoni esinaine Lidia Jermošina süüdistas opositsioonipoliitik Mikalai Statkevitši toetajate rühma kavatsuses takistada keskvalimiskomisjoni tööd ja katses nakatada selle töötajaid koroonaviirusega. Võimud keeldusid registreerimast Statkevitši toetusrühma.

"See rühm, mille härra Statkevitš oma mõttekaaslastest moodustas, on kahjuks rakendanud kõik meetmed, et keskvalimiskomisjoni töös toimuks kollaps," ütles Jermošina teisipäeval Minskis.

Esinaise sõnul kuulus Statkievitši rühma inimene, kel oli positiivne koroonaviiruse test.

"Ja ta teab seda. Ta käis siin mitu korda, lisaks nõudis eritingimusi, et talt võetaks dokumendid vastu kabinetis. Ilmselt tahtis minu vastuvõtutuppa sülitada," ütles Jermošina.

Ta märkis, et pärast nakatunud naise eraldamist karantiini nimetas too esimese taseme kontaktina inimest, kes talt keskvalimiskomisjonis dokumendid vastu võttis, et muuta kogu keskvalimiskomisjoni aparaat töövõimetuks.

"Vaat, millised on selle rühma töövõtted! See on alatu käitumine!" rõhutas Jermošina.

Ta võrdles keskvalimiskomisjoni tööd algatusrühmade dokumentide vastuvõtmise ajal arstide tööga haiguskoldes.

Valgevene keskvalimiskomisjon keeldus teisipäevasel istungil registreerimast opositsioonipoliitik Mikalai Statkevitši Valgevene presidendikandidaadiks esitamise toetusrühma.

Interfaxi korrespondendi teatel keelduti rühma registreerimisest, sest Statkevitši kriminaalkaristus ei ole veel kustunud.

Stakevitš esitas ka umbes 30 niinimetatud protsestikandidaati.

Statkevitš on ametlikult registreerimata Valgevene Sotsiaaldemokraatliku Partei (Narodnaja Gramada) juht. Ta kandideeris presidendiks ka 2010. aasta valimistel. Nende järel pandi ta rahutuste korraldamise eest kuueks aastaks vangi. 

2015. aastal sai ta hulga teiste opositsioonipoliitikutega president Aleksandr Lukašenkolt armu, kuid tema karistus jäeti veel kaheksaks aastaks kehtima.

Statkevitš on sealtpeale korrapäraselt korraldanud pahameeleavaldusi, seal hulgas "priileivasööjate dekreedi" vastu kaks "pahaste valgevenelaste rongkäiku".

Valgevene president valitakse 9. augustil.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax – BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: