Valgevene opositsionäärid kutsuvad sussidega prussakat peatama

Valgevene presidendi-vastased meeleavaldajad susse lehvitamas.
Valgevene presidendi-vastased meeleavaldajad susse lehvitamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / VASILY FEDOSENKO

Valgevene opistsioon on 9. augusti presidendivalimiste eel suutnud tuua tuhanded inimesed oma kandidaate toetama ning kasutab president Aleksandr Lukašenko võimult tõrjumiseks üleskutset lüüa prussakas sussiga maha.

Tuhandete inimeste nägemine, kes seisavad Valgevene linnade tänavatel järjekorras, et anda oma allkiri opositsioonikandidaatide toetuseks, on ilmselt hirmutanud autoritaarset Lukašenkot, kes on valitsenud alates 1994. aastast ja otsib 9. augustil toimuvatel valimistel kuuendat ametiaega, kirjutas Raadio Vabadus / Vaba Euroopa (RFE / RL) oma kodulehel.

Lukašenko vastu on oma kandidatuuri üles seadnud kolm kandidaati, kelle kõigi toetus mitteriikliku meedia korraldatud uuringu kohaselt ületab presidendi oma: Viktar Babarykat toetas umbes 50 protsenti, Siarhei Tsikhanouskit (venepäraselt Sergei Tihanovski) umbes 20 ja Valery Tsapkalat 17 protsenti, mis jätaks Lukašenko toetuseks ainult kolm protsenti. See on andnud sotsiaalmeedias alust naljadeks presidendi üle, keda kutsutakse "kolme-protsendi Sašaks" (Aleksandri hellitusnimi on Saša - toim.), kirjutas Leedu ringhääling (LRT).

Nüüdseks on aga Lukašenko aktiviseerunud. Kui eelmistel valimistel ta kogus hoolimata sellest, et tema toetust suurendati ka valimispettuste abil, ikkagi rohkem hääli kui opositsioonikandidaadid, siis nüüd on olukord teine, märgib LRT portaal.

Põhivastane kõrvaldati

Lukašenko põhivastane ei ole aga üldse ametlik presidendikandidaat, kirjutab Leedu ringhääling. Video-blogija Siarhei Tsikhanouski, kelle kanalil YouTube'is on üle 200 000 jälgija, plaanis presidendiks kandideerida, kuid ta vahistati eelmise aasta detsembris peetud meeleavaldusel osalemise eest mõni päev enne kandideerimispaberite esitamise tähtaega ning jäi seetõttu kandidaadiks seadmata. Selle asemel esitas oma kandidatuuri tema naine Sviatlana Tsikhanouskaya, kes ei ole varasemalt avalikkuses esinenud. Nüüd on aga tema toetusallkirjade kogumise kampaaniaüritused üle riigi toonud kokku tuhandeid.

Tsikhanouski kampaanialoosung on "Peatage prussakas!", millega viidatakse vuntsiomanikust senisele presidendile. Kampaania sümboliks on aga suss, mida inimesed sageli prussaka tapmiseks kasutavad.

Valgevene president Aleksandr Lukašenko. Autor/allikas: SCANPIX / PA Images / Srdjan Ilic / PIXSELL

Lukašenko ütles 30. mai kampaaniaüritusel, et erinevalt Leedust, kus oli presidendiks Dalia Grybauskaitse, ei saa Valgevenes naine riigipea olla. "Meie ühiskond ei ole naispresidendiks valmis. Meie konstitutsiooni kohaselt on presidendil suur võim," rääkis ta. "Me ei ole nagu Leedu, kus president Grybauskaite tuli, naeratas, istus ja astus edasi. Ta ei vastutanud millegi eest, kuna Leedu on parlamentaarne vabariik. Meie ei ole. Presidendiks saab mees, ma olen selles absoluutselt kindel," ütles Lukašenko.

Pärast opositsiooni korraldatud kogunemiste algust kuu tagasi on Lukašenko lasknud politsei mitu inimest, sealhulgas kaks prominentset opositsionääri, vahistada, vahetanud valitsuse välja ning kinnitanud, et Valgevenes ei tule Maidani-stiilis revolutsiooni.

Samas on ebaselge, milline mõju saab olema koroonaviiruse pandeemial, mida Lukašenko alguses psühhoosiks nimetas ning soovitas viina, sauna ja traktorisõiduga tõrjuda. Valgevene on väheseid riike, mis ei sulgenud viiruse ohjeldamiseks oma piire. Valgevenes on ametlikel andmetel 47 000 nakatunut ja alla 300 surnu, kuid analüütikud arvavad, et tegelikud numbrid on märksa suuremad. Mõned on Lukašenko reaktsiooni koroonaviirusele võrrelnud isegi Nõukogude Liidu juhtkonna käitumisega Tšernobõli katastroofile, märkis RFE / RL venekeelne teenistus.

Teised kandidaadid

Babaryka on viimased 25 aastat juhtinud Vene gaasiettevõttele Gazprom kuuluva panga Valgevene haru Belgazprombank, kuid ta astus ametist tagasi samal päeval, kui ta presidendikandidaadiks registreeriti. Teda on Valgevenes sageli nii oponentide kui riigimeedia poolt nimetatud "Vene agendiks", kuid ta on kogunud tunnustust hoopis valgevene kultuuri toetamise eest.

Esimesena registreeritud Valery Tsapkala oli Lukašenko meeskonnas juba alates 1994. aastast, 1997-2002 oli ta Valgevene saadik USA-s ning hiljem nõustas presidenti teaduse ja tehnoloogia valdkonnas. Aastatel 2006 - 2007 juhtis ta kõrgtehnoloogia parki Minskis, mis oli Valgevene majanduse üks lipulaevu. Pärast vallandamist 2017. aastal alustas konsultatsiooniäri, pakkudes reformide-alast nõustamist Usbekistanis, kus oli äsja surnud kauane president Islam Karimov. Tsapkala on oma kõnedes toetanud häid suhteid Venemaaga ja radikaalseid majandusrfeforme. Kuna ta hoidub Lukašenkot kritiseerimast, peetakse teda tihti kandidaadiks, kelle ülesanne on tekitada muljet tõelisest poliitilisest konkurentsist. Lukašenko on öelnud, et tema eriteenistustel on Tsapkala kohta kompromiteerivat materjali, kuid tal ei olevat vaja seda veel praegu avaldada.

Valgevene presidendikandidaadid peavad enne valimis koguma 100 000 toetusallkirja. Babaryka meeskonna sõnul on nad selle tähise juba ületanud, kuid plaanivad koguda vähemalt miljon toetusallkirja, millega oleks võimudel teda keerulisem kõrvaldada.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: