Kohvikute ja restoranide avamine tekitab Kreekas vastakaid reaktsioone

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Inimesed Ateenas kohvikus. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Aris Messinis

Kreeka avas esmaspäeval kohvikud ja restoranid, tehes seda plaanitust veidi varem, et püüda lühikest turismihooaega, mis on riigi majandusele elutähtis.

Et suhtlusvahemaa reeglite järgimisel saavad ettevõtted töötada vaid poole mahuga ning lubatud on vaid välilauad, kahtlevad paljud omanikud taasavamise mõistlikkuses.

"Peame pidevalt kõike desinfitseerima .... peaksime palkama kellegi koristama ja kliente jälgima, kuid me ei suuda seda teha," ütle AFP-le Ateena kohvikuomanik Vangelis Daskalopoulos.

"Ma ei tea, kuidas me hakkama saame," ütles ta, lisades, et ühest küljest kardab ta viirust, kuid teisalt soovib oma äri käimas hoida.

Sellistes kohvikutes kehtib nõue, et istekohtade vahel on kohustuslik 70 sentimeetri kuni 1,7 meetri pikkune vahemaa ning ühes lauas tohib viibida kuni kuus klienti.

Hoolimata mõningatest Daskalopoulose laadsetest kõhklejatest, olid enamik kliente rõõmsad, et kohvikutes uuesti suhelda saab.

"Olen väga rõõmus, et sain hiljutiste kuude isolatsiooni lõpetada ja jälle sõpradega suhelda," ütles pensionär Giorgos Karavatsanis.

"Kreekas on kohvikutel sotsiaalne mõõde, need on kohad, kus tuksub piirkonna süda," ütles ta.

Kuid ennustatakse, et umbes kolm kümnest kohvikust ja restoranist jäävad suletuks, sest kardavad äri aeglustumist.

Esialgu pidi söögikohad avatama 1. juunil, kuid pandeemia aeglane levik Kreekas võimaldas kuupäeva ettepoole tuua.

11 miljoni elanikkonnaga riigis on seni registreeritud vähem kui 180 koroonasurma.

Kreeka on alates 4. maist järk-järgult, pärast märtsis kehtestatud liikumispiiranguid, avanud turismindusega seotud ettevõtteid, et hoiduda majanduslangusest, mis võib sel aastal ulatuda 13 protsendini SKT-st.

Tasulised rannad avati 16. mail ning esmaspäevast avati ka saartevaheline laevaliiklus. Aasta läbi töötavad hotellid avatakse 1. juunil ning hooajaliselt avatud hotellid 15. juunil.

Ateenasse suunduvad lennud algavad uuesti 15. juunil ning teistele Kreeka kohalikele ja saartel asuvatele lennuväljadele 1. juulil.

Kuid Daskalopoulos kardab võimalikke saabuvate reisijatega kaasnevaid riske.

"Inimesed saabuvad riikidest, kus on kõrgem nakatunute arv kui Kreekas ja neid isegi ei kontrollita," ütles ta.

EL-i sõnul palutakse puhkajatel lennukites maske kanda, pidada kinni sotsiaalse vahemaa reeglitest rannas ning kasutada hotellide basseine vastavalt graafikule.

Kreeka soovis esialgu, et riiki saabuvad turistid edastaksid 72 tundi enne reisi viirusetesti, kuid Brüssel kortsutas sellise ettepaneku peale kulmu.

Nüüd ütles Ateena, et ei nõua turistidelt viiruseteste või karantiini, kuid viiruseteste tehakse valikuliselt, epidemioloogilistel eesmärkidel.

Restoranid suleti 14. märtsil, kaks päeva pärast seda, kui Kreeka teatas oma esimesest koroonasurmast. Lubatud oli vaid toidu kaasaostmine ja kojuvedu.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: