Tarbijakaitse on saanud ärajäänud reiside tõttu sadu pöördumisi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Kadri Põlendik

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) on saanud turismireisi või lennupileteid ostnud inimestelt, kelle sõit koroonapandeemia tõttu ära on jäänud, sadu pöördumisi, ütles ameti esindaja.

"Me räägime pigem sadadest pöördumistest," tunnistas TTJA turismi ja reisiteenuste jurist-valdkonnajuht Helen Rohtla "Vikerhommikus".

Rohtla soovitas tarbijatel esimese asjana oma soovist ettevõttele selgelt teada anda. "Kui pakutakse erinevaid variante - raha tagastamist, vautšereid, kuupäeva muutmist - siis peaks tarbija tegema oma selge valiku ja sellest teada andma," selgitas ta. Seejärel on kauplejal tarbijakaitse seaduse alusel 15 päeva aega vastata. Välismaa lennufirma puhul võib see Euroopa Komisjoni soovituste järgi olla ka kaks kuud.

"Kui seejärel vastust ei tule, siis võiks juba pöörduda tarbijakaitse poole," märkis ta.

Võib ka otse kohtu poole pöörduda, aga siis peab juba arvestama, et kohtusse pöördumisega kaasnevad kohe ka kulud, lisas Rohtla.

TTJA esindaja selgitas, et pakettreise müüvatel reisiettevõtetel peab olema tagatis ettemaksete tagamiseks, mis nad on reisijatelt kogunud ning kui reisiettevõte läheb pankrotti, siis on reisi ostnutel võimalik selle fondi arvelt oma raha tagasi saada.

Lennufirmadel siiski kohustust omada lennupiletitele tagatisfondi, millest kompenseerida ärajäänud lennud pileti ostnud reisijatele, ei ole, märkis Rohtla. "See oleneb nii konkreetsest lennufirmast kui ka riigist, kas mingi süsteem on ette nähtud," lisas ta.

Kui inimese lennureis algas Tallinnast, siis tuleb ärajäänuid reisi kompenseerimiseks pöörduda Eesti tarbijakaitsesse, kui aga reis algas näiteks Riiast või Helsingist, peab pöörduma vastavalt Läti või Soome ameti poole. Küll aga võib TTJA aidata inimestel nendele pöördumist vormistada, märkis Rohtla.

"Kindlasti tasub protsessiga algust teha ja tasub meie poole pöörduda," julgustas Rohtla.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: