Välisministeerium ei pea võimalikuks ühepoolset turismi Soomest

{{1590408060000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti ja Soome vaheline pendelränne on taastatud, kuid turistid veel vabalt liikuda ei saa. Eestil ja Soomel on plaanis piirid turistidele ühiselt avada ning ühepoolset turismi avamist võimalikuks ei peeta.

Välisministeeriumi meedianõunik Pia Kuusik ütles esmaspäeval ERR-ile, et Eesti ja Soome vaheline turism võiks taastuda siis, kui see ei ohusta inimeste tervist ja mõlemad riigid on selleks valmis.

Ühepoolse turismivoolu avamine Soome Kuusiku sõnul vähemalt praegu kõne alla ei tule.

"Praegu peegeldame Soomega reisimistingimusi vastastikku. Arutelud, millisel viisil piire avada, toimuvad aga nii poliitilisel kui ka ametkondlikul tasandil," ütles Kuusik.

Lennuliinide avamisel Eestisse lähtub valitsus teise riigi haigestunute arvust 100 000 elaniku kohta, mis ei tohi olla suurem kui 25. Soomes on see oluliselt väiksem, kuid siiski Eestist kõrgem.

"Meie jaoks on vaatluse all see 14 päeva kumulatiivne haigestumine. Soomes on see täna 11 ja 12 juures, meil on see võrdluseks viie ja kuue juures. Iseenesest ma ei näe haigestumuse riski osas või riskikäsitluse osas olulist probleemi kui Soome ja Eesti vahel reisimine intensiivistub," selgitas terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai "Aktuaalsele kaamerale".

Kadai sõnul on Soome-Eesti vahet liikuvate laevade ja inimeste arvust olulisem nakkusohutus personaalsel tasandil.

Eesti turismiettevõtted hoiavad Soome turistide ootuses hinge kinni.

"Soomlane on Eesti kõige olulisem turist. Jääb üle loota, et kui see 15. juuni, mis on välja öeldud, et võiks taastuda huvireiside ja turismireiside tegemine, nii ka läheb, siis ma usun, et on kõige hullemat võimalik suvel ära hoida. Kui see peaks venima veel pikemaks perioodiks, siis kindlasti tähendab see paljudele väikeettevõtetele kinniminekut," rääkis Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene.

Välisministeeriumi kantsleri Rainer Saksi hinnangul on aga 15. juuni väga optimistlik kuupäev. "Aga kui vaadata, kuidas olukord muutub, siis viimastel nädalatel on näha kiiret progressi paranemise suunal. Loodame, et see läheb nii edasi ja juulikuus on parem," lisas ta.

Kuusik ütles, et Soome valitsus hakkab edaspidiseid samme piiride avamiseks arutama järgmisel nädalal. 

Soome valitsus lubas töörände Schengeni alal 14. mail. Eestist saavad Soome sõita muu hulgas seal õppivad tudengid, hooajatöölised ning inimesed, kellel on vastav töö-, käsundus- või töövõtuleping.

Soome välisminister Pekka Haavisto ütles mai alguses, et paljud riigid sõltuvad majanduslikult suuresti turismist, kuid enne selle taastamist peaks töö- ja äritegevus saama korralikult taastuda.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve, Elo Ellermaa, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: