Johnson kutsus Suurbritanniat Cummingsi skandaalist edasi liikuma

Boris Johnson komiteega vestlemnas.
Boris Johnson komiteega vestlemnas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Suure surve alla sattunud Suurbritannia peaminister Boris Johnson kutsus kolmapäeval riiki edasi liikuma skandaalist, mille keskmes on tema peamine nõunik Dominic Cummings, kes tegi koroonaviiruse kriisi ajal vastuolulise reisi oma perega riigi teise otsa.

Viimase kümne aasta jooksul ei ole ühtegi konservatiivide liidrit tabanud niivõrd järsk populaarsuse langus kui Johnsonit, kelle sõnul on kogu furoor tema nõuniku vastuolulise reisi üle "tähelepanu kõrvalejuhtimine" ning praegu on käes aeg see teema lõpetada.

"Tegemist on olnud väga, väga frustreeriva vahejuhtumiga," ütles Johnson parlamendiliikmete vanematekogu järelevalvekomisjonile oma esimeses ilmumises nende ette pärast peaministriks saamist mullu suvel.

"Ma mõistan, miks inimesi see huvitab. Ent mida me tegelikult peame tegema, on siit edasi liikuma."

Ajalehes Times ilmunud YouGovi küsitluse tulemuste kohaselt on konservatiivide edumaa kahanenud opositsioonilise Tööpartei ees nädalaga üheksa protsendipunkti võrra.

Küsitlus annab tooridele 44- ja leiboristidele 38-protsendise toetuse. Nädalaga on esimeste poolehoidjate arv kahanenud nelja ja teiste oma kasvanud viie protsendipunkti võrra.

Viimati tabas samaväärne kukkumine konservatiivide liidrit David Cameroni 2010. aasta valimiskampaania ajal.

Päevalehe Daily Mail arvamusküsitluse põhjal kahanes Johnsoni reiting mõne päevaga 19 protsendilt miinus ühele, kuigi alles kuue kuu eest sai partei kaaluka valimisvõidu.

Ligi 40 konservatiivist parlamendiliiget nõuab Cummingsi ametist tagandamist, teisipäeval teatas Šoti asjade aseminister Douglas Ross, et astub protestiks skandaali tõttu tagasi.

Cummings oli juba enne koroonakriisi paljude brittide jaoks piksevardaks seoses otsustava rolliga 2016. aasta Brexiti-kampaanias, mille tulemusena Suurbritannia Euroopa Liidust lahkus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: