Suurbritannia andis ametlikult teada, et ei plaani üleminekuaega pikendada

Brexit.
Brexit. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Hannibal Hanschke

Briti valitsus teatas reedel, et on ametlikult informeerinud Euroopa Liitu kavatsusest mitte pikendada Brexiti-järgset üleminekuperioodi 31. detsembrist edasi.

Suurbritannia lahkus EL-ist selle aasta jaanuaris, kuid on kuni aasta lõpuni kohustatud järgima EL-i seadusi, kuni mõlemad osapooled uue partnerluse reeglid paika panevad.

London on kinnitanud, et ei vaja vabakaubandusleppe sõlmimiseks ajapikendust, hoolimata sellest, et võtmeküsimustes on läbirääkimised tupikseisus ning niigi pingul ajakava pani veelgi suurema surve alla koroonaviiruse pandeemia.

Kõrgem minister Michael Gove juhatas reedel peetud läbirääkimisi EL-i liidritega ning ütles, et andis ametlikult teada Suurbritannia seisukohast.

"Ma kinnitasin ametlikult, et Ühendkuningriik ei pikenda üleminekuperioodi ja pikendamise aeg on nüüd möödunud," säutsus Gove Twitteris.

"1. jaanuaril 2020 võtame uuesti võimu enda kätte ning taastame oma poliitilise ja majandusliku vabaduse."

Gove tegi oma kommentaarid ajal, mil on lähenemas juuni lõpul saabuv tähtaeg võimaliku pikendamise palumiseks ning mõned päevad enne kahepoolset kõrgetasemelist kohtumist.

Briti peaminister Boris Johnson vestleb esmaspäeval Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga, et anda hinnang nelja kaubandusläbirääkimiste vooruga saavutatud edusammudele.

Viimane voor lõppes selle kuu algul ummikseisuga võtmeküsimustes nagu näiteks EL-i õigused Suurbritannia kalastusvetes ning õiglased konkurentsiküsimused.

EL-i volinik Maroš Šefcovic ütles, et Gove "ei saanud olla enam selgem" Briti seisukoha osas, mille valitsev konservatiivne erakond muutis möödunud detsembris toimunud üldvalimistel oma kampaania võtmeküsimuseks.

"See oli viimane EL-i ja Ühendkuningriigi ühiskomisjon enne tähtaja kukkumist, seetõttu langetame otsuseid selges üksmeeles," lisas ta.

Ta lisas, et Brüsseli palve oli töö kiirendamine, et kindlustada lähedased ja südamlikud suhted aastaks 2021.

EL-i pealäbirääkija Michel Barnier ütles, et Ühendkuningriik oli alati soovinud mitte taotleda tähtaja pikendust ning ütles, et on oluline liikuda edasi sisuliste küsimustega.

"Selleks, et anda läbirääkimistele igakülgne võimalus, leppisime kokku kõneluste intensiivsemaks muutmises järgnevatel nädalatel ja kuudel," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: