Saksamaal tekitab uus ergutuspakett erimeelsusi

Kliimaaktivistid Berliinis.
Kliimaaktivistid Berliinis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Fabrizio Bensch

Saksamaa võimukoalitsioon summutas teisipäeval ootusi kiireks kokkuleppeks kümnete miljardite eurode eraldamise osas koroonaviiruse järgse majanduse taaskäivitamiseks, mis võtmekohana sisaldaks ka subsiidiume autotööstusele.

Läbirääkimised käivad Angela Merkeli CDU konservatiivide ja vasaktsentristliku SPD vahel, kuid mõlemad on osutanud, et see võtab aega. SPD juht Norbert Walter-Borjans hoiatas, et läbirääkimised ei pruugi teisipäeval lõppeda. 

CDU kõneisik Heo Warrings postitas Twitteris, et kõiki üksikasju tuleb hoolega kaaluda ja kõnelusi jätkatakse kolmapäeval. 

Paljud umbes 60 päevakorrapunktist jooksevad mööda tuntud rada, kus CDU toetab maksukärpeid ja muid äri hoogustavaid meetmeid, aga SPD eelistab väljamakseid peredele ning kohalike omavalitsuste toetamist. 

Seevastu toetus või vastuseis suurtele autosubsiidumidele lõikub üle parteiliinide, seades vastastikku nii regioonid kui ka teised tööstusharud, sest kõik taotlevad valitsuselt toetust.

Umbes 800 000 inimesele tööd andva autotööstuse subsideerimise kava on käima tõmmanud ka protestijad, kes ütlevad, et koroonakriis pakub võimalust teha roheline valik ja tõeliselt kliimamuutustega võidelda. 

Umbes 2000 fossiilkütuste vastu välja astunud meeleavaldajat moodustasid teisipäeval, kui valitsuskõnelused algasid, Berliini valitsuskvartalis inimketi.

Ka noorte keskkonnaliikumine "Reeded tuleviku heaks" on üle maa proteste kokku kutsunud. Eelmisel nädalal tulid 27 linnas välja tuhanded inimesed, kes on mis tahes viisil autotootjate toetamise vastu.

"Boonus autode soetamiseks on kindlasti tänaste koalitsioonikõneluste kõige vastuolilisem punkt," kommenteeris Spiegel Online.

Kogu valitsuse otseabi programm küündib 80 miljardi euroni, kirjutas pühapäeval nädalaleht Bild am Sonntag.

See raha tuleb lisaks enam kui triljoni euro paketile, mis sisaldab laenugarantiisid, subsiidiume ja muud, mis otsustati, kui pandeemia märtsis üle Saksamaa levis. 

"Me otsustame toetusprogrammi üle, mis aitab majandusel jalgele tõusta  ja uuesti kasvada," ütles Merkel laupäeval iganädalases videosõnumis, rõhutades innovatsiooni ja säästva kasvu ergutamist. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: