Euroopa Liit ja Venezuela saadavad teineteise suursaadiku välja

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Venezuela liider Nicolas Maduro. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / Manaure Quintero

Euroopa Liidu ja Venezuela pingelised suhted teravnesid teisipäeval veelgi, kui mõlemad teatasid, et nõuavad vastaspoole suursaadiku lahkumist.

Venezuela vasakpoolne autoritaarne president Nicolas Maduro andis esmaspäeval Euroopa Liidu missiooni juhile Caracases Isabel Brilhante Pedrosale 72 tundi riigist lahkumiseks.

Diplomaatiline samm on vastus EL-i varem esmaspäeval tehtud otsusele kehtestada sanktsioonid 11 Venezuela ametnikule.

"Kes nad sellised on, et püüavad end ähvardustega kehtestada," ütles Maduro oma otsusest teada andes. "Me lahendame asja 72 tunniga. Talle antakse lennuk lahkumiseks, kuid me ajame oma asjad korda Euroopa Liiduga."

Venezuela õhuruum on hetkel tavalistele reisilennukitele suletud seoses koroonaviiruse levikuga.

Suhted pingelised juba kolm aastat

Suhted Venezuela ja EL-i vahel on olnud pingelised pärast 2017. aastat, mil Venezuelast sai esimene Ladina-Ameerika riik, millele euroliit sanktsioonid kehtestas, muuhulgas ka relvaembargo.

Esmaspäeval sanktsioonide alla langenud ametnike seas oli parlamendis opositsiooni esindav Luis Parra, keda toetab Maduro ning kes on esitanud väljakutse opositsiooni kontrollitavale rahvusassambleele eesotsas spiiker Juan Guaidoga.

Guaido kasutas oma positsiooni 2019. aasta jaanuaris Maduro võimule väljakutse esitamiseks, kuulutades end ajutiseks riigipeaks pärast seda, kui parlament nimetas sotsialistliku presidendi usurpaatoriks seoses tema vastuolulise tagasivalimiskampaaniaga 2018. aastal. Valimisi on paljud analüütikud nimetanud pettuseks.

Guaidod tunnustab riigi ajutise presidendina enam kui 50 riiki, teiste seas Ameerika Ühendriigid ja Euroopa Liit.

Parra aga kuulutas end rahvusassamblee eesistujaks jaanuaris, kui Madurole lojaalsed julgeolekujõud takistasid Guaidol parlamendihoonesse sisenemast valimistel, mille kohta arvamusküsitlused näitasid tema veenvat võitu.

Endistest liitlastest said rivaalid siis, kui Parrat seostati korruptsiooniskandaaliga, mille taga oli Maduro valitsuse hallatav toidujagamise programm.

EL lubas vastata samaga

Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Josep Borrell mõistis teisipäeval hukka Maduro korralduse saata EL-i esinduse juht riigist välja ning ütles, et Brüssel vastab samaga.

"Mõistame oma Caracase suursaadiku väljasaatmise hukka. Võtame tarvitusele tavapärased vajalikud vastumeetmed," säutsus Borrell Twitteris.

"Ainult läbirääkimiste teel saavutatud tulemus venezuelalaste vahel võimaldab riigil sügavast kriisist väljuda," kirjutas Borrell.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: