X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ÜRO raport: Maduro on tõenäoliselt süüdi inimsusevastastes kuritegudes

Nicolas Maduro.
Nicolas Maduro. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Manaure Quintero

Venezuela president Nicolas Maduro ja mitu ministrit vastutavad tõenäoliselt inimsusvastaste kuritegude eest nagu kohtuvälised tapmised ja süstemaatiline piinamine, ütlesid ÜRO uurijad kolmapäeval.

Uurimisrühma esimese aruande kohaselt on põhjendatud alust arvata, et nii president, sise-, justiits- kui ka kaitseminister andsid korraldusi dokumenteeritud kuritegude sooritamiseks või aitasid neile kaasa.

ÜRO inimõiguste nõukogu (UNHRC) faktikogumise missioon leidis aasta eest põhjust arvata, et Venezuela võimud ja julgeolekujõud on alates 2014. aastast kavandanud ja viinud läbi tõsiseid inimõigusrikkumisi, ütles missiooni esinaine Marta Valinas avalduses. 

Ta ütles, et mõned need rikkumised, sealjuures kohtuvälised tapmised, piinamise süstemaatiline kasutamine, võrduvad inimsusevastaste kuritegudega. 

"Need polnud kaugeltki üksikjuhtumid, need kuriteod olid koordineeritud ja viidud läbi vastavalt riigi poliitikale, komandöride ja kõrgemate valitsusametnike teadmise või otsese toetusega."

Raportis toodi nimeliselt välja, mis Venezuela ametnikke peetakse kuritegude eest vastutavaks. Sealjuures toodi ära, et president, sise- ja justiitsministeerium ja kaitseministeerium nõudsid või panustasid raportis dokumenteeritud kuritegude sooritamisse. 

Venezuela võimud peavad kohe läbi viima sõltumatu, erapooletu ja läbipaistva juurdluse, nõudsid ÜRO uurijad. 

Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) peaks samuti kaaluma juriidilisi samme vastutavate isikute suhtes, ütles Valinas. 

Kuigi kolmeliikmelisel ÜRO missioonil polnud võimalik Venezuelas käia, viidi läbi 274 intervjuud ohvrite, tunnistajate ja teiste endiste riigiametnikega. Samuti pääseti ligi salastatud dokumentidele, ka kohtumaterjalidele. Kolmapäeval avaldatud raporti järgi on Venezuela julgeolekujõud alates 2014. aastast viinud läbi enam kui 5000 tapmist, millest paljud olid kohtuvälised. 

Sealjuures uuris ÜRO missioon väidetavalt kuritegude ohjeldamiseks alustatud operatsiooni, mille käigus 2015.-2017. aastani lasti maha 413 inimest.

Raporti järgi on Venezuela valitsusametnikud korduvalt sarnaseid operatsioone kõrgelt kiitnud. 

"Neid kohtuväliseid hukkamisi ei saa kanda julgeolekujõudude distsipliini puudumise arvele," ütles Valinas. Kõrged ametnikud juhtisid neid operatsioone ning nende kontrolli all olid ka süüdlased, kirjutati ÜRO raportis. 

Mitmed välisriigid, eesotsas USA-ga, nõuavad Venezuela presidendi Nicolás Maduro võimult taandumist.  

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: