Ungari eiras EL-i piiride avamise soovitust

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Punkt, kus kohtuvad Ungari, Serbia ja Rumeenia piir. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Attila Kisbenedek

Ungari ei järgi Euroopa Liidu soovitust lõpetada koroonaviiruse reisipiirangud enamatele riikidele väljaspool EL-i, teatas neljapäeval peaminister Viktor Orban, tuues põhjenduseks terviseriskid.

27-liikmeline EL leppis teisipäeval kokku riikide nimekirjas, mille koroonaviiruse nakkusjuhtumite arvu peeti piisavalt madalaks, et lubada nende kodanikel alates kolmapäevast EL-i sisenemine.

"Me ei saa hetkel järgida EL-i palvet lubada riiki väljaspool EL-i asuvate riikide kodanikke, välja arvatud Serbia," ütles Orban Facebooki postitatud videosõnumis.

Mais avas Ungari piiri naaberriigi Serbiaga, kus elab palju etnilisi ungarlasi.

Orban ütles, et reisipiirangute lõpetamine rohkematele riikidele väljaspool EL-i oleks ungarlaste tervishoidu puudutavate huvide vastane.

Riigid, kes EL-i nimekirja said, on Alžeeria, Austraalia, Kanada, Jaapan, Gruusia, Montenegro, Maroko, Uus-Meremaa, Rwanda, Serbia, Lõuna-Korea, Tai, Tuneesia, Uruguay ja lisaks ka Hiina, kui viimane vastab samaga.

Ka teised EL-i liikmesriigid on väljendanud kahtlust reisipiirangute lõpetamise osas riikidele, kelle puhul arvatakse, et seal on endiselt liiga palju koroonaviiruse nakkusjuhte.

Austria teatas kolmapäeval, et järgib EL-i soovitust, kuid mitte Serbia ja Montenegro osas.

Bulgaaria, Rumeenia ja Sloveenia pole veel oma otsusest teada andnud.

Orban ütles, et Budapest seab uuesti sisse humanitaarkoridori, et võimaldada inimestel reisida läbi Ungari teistesse riikidesse.

Taoline koridor loodi ka märtsis, mil EL-i riigid alustasid oma piiride sulgemisega ning paljud inimesed lõksu jäid.

"Kõik Ungarisse reisivad inimesed peavad seda kasutama...neid ei lubata sellelt teelt kõrvale minna ning alles jääb ka range piirikontroll," ütles Orban.

Võrreldes ülejäänud Euroopaga oli koroonaviiruse puhang Ungaris leebe. Riigi pea kümne miljoni elaniku kohta oli veidi üle 4100 nakkusjuhtu ning 590 koroonasurma.

EL-i piiride avamine, mis vaadatakse uuesti üle kahe nädala pärast ning mille kehtestamise võivad otsustada liikmesriigid eraldi, on katse päästa lüüasaanud turismisektorit, mida muserdas märtsist alates kehtinud mitteoluliste reiside keeld.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: