EL-i esialgses reisipiirangute kaotamise nimekirjas on 19 riiki

Meditsiinitöötaja jälgib lennujaama sisenevaid reisijaid.
Meditsiinitöötaja jälgib lennujaama sisenevaid reisijaid. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / ETIENNE LAURENT

Euroopa Liidu liikmesriikide kokku lepitud esialgses nimekirjas maadest, mille kodanikel lubatakse koroonakriisi järgselt alates 1. juulist EL-i siseneda, on 19 riiki.

Liikmesriikide esindajad leppisid lõppeval nädalal kokku, et sisenemisloa saavad nende maade kodanikud, kus koroonaviirusega nakatumise tase viimase kahe nädala jooksul 100 000 elaniku kohta on võrdne või väiksem Euroopa Liidu keskmisest, rääkisid kolm anonüümsust palunud diplomaati Politicole. Lisaks nakatumiste tasemele jälgitakse ka nakatumise muutumist - kas see langeb või tõuseb ning seda, kuidas riik koroonaepideemiaga toime tuleb ja kui usaldusväärne on sealne nakatumise statistika.

Esimeses kokku lepitud nimekirjas, mida Politico nägi, on 19 riiki: Alžeeria, Andorra, Austraalia, Kanada, Gruusia, Jaapan, Monaco, Montenegro, Maroko, Uus-Meremaa, Rwanda, San Marino, Serbia, Lõuna-Korea, Tai, Tuneesia, Uruguay Vatikan ja Hiina.

Lisaks peavad need riigid oma kodanikele EL-i pääsu tagamiseks lubama ka Euroopa Liidu riikide kodanikel sisenemise enda riiki alates 1. juulist. Hiina puhul võiks reisimine taastuda isegi varem, kui Peking tagab liikumisvabaduse ka eurooplastele, märkis üks ametnik.

Nagu EL-i diplomaadid juba varasemalt märku andsid, Ameerika Ühendriike nimekirjas ei ole. Washington peab küll EL-i riikide ja Euroopa Komisjoniga reisipiirangute lõpetamise üle läbirääkimisi, kuid USA-d ei olnud ka juba varasemalt meediasse lekkinud loeteludes, kus oli välja toodud poolsada võimalikku riiki, mis reisipiirangutest vabastatakse. Ameerika Ühendriikides on USA Johns Hopkinsi ülikooli koostatava statistika kohaselt pühapäeva ennelõunase seisuga 2,5 miljonit koroonaviirusega nakatunud, mis on veerand kõigist maailmas registreeritud nakatunutest.

Reisipiirangutest vabastatud riikide nimekirja hakkab Euroopa Liit üle vaatama iga kahe nädala tagant.

Ehkki igal EL-i liikmesriigil endal on õigus otsustada, keda oma riiki lubada, loodab EL, et riigid lähtuvad oma otsustes ühiselt kokku lepitud nimekirjast, kuna see aitaks ühendusel tervikuna koroonapandeemiast koordineeritult välja tulla.

Liikmesriikide pealinnadelt oodatakse esmaspäeval oma seisukoha teatamist, otsuse läbiminekuks on vaja kvalifitseeritud häälteenamust.

Lisaks koostasid riikide esindajad eraldi loendi erialadest ja põhjustest, mille alusel saaksid Euroopa Liitu siseneda ka teiste maade kodanikud. Selle kohaselt ei kehtiks sisenemispiirang hädavajalikke töid tegevatele inimestele nagu hooldajad või hooajatöölised põllumajanduses, diplomaadid, abitöötajad, meremehed ja transiitreisijad, rahvusvahelise kaitse saamise eesmärgil või muul sarnasel põhjusel reisivad inimesed, õpirändes osalevad inimesed ning kõrgelt kvalifitseeritud töötajad, kelle töötamine on vajalik sihtriigile majanduslikus mõttes või mida ei anna edasi lükata ega teha välismaalt.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: