USA ettevõtte Moderna koroonavaktsiini testimine andis häid tulemusi

Faraatsiaettevõtte Moderna sisepääs MassachusettsIS.
Faraatsiaettevõtte Moderna sisepääs MassachusettsIS. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA ettevõtte Moderna korraldatud katsetused koroonaviiruse COVID-19 vastase vaktsiini väljatöötamisel andsid väga häid tulemusi - immuunsus tekkis kõigil 45 katseisikul.

Katsetuste käigus tekkisid vähesel hulgal antikehad juba esimese vaktsiinidoosi järel, kuid pärast teistkordset vaktsiini manustamist neli nädalat hiljem tekkisid antikehad kõigil 45 vabatahtlikul katseisikul, kirjutas ajakiri New England Journal of Medicine. Tekkinud antikehade hulk katseisikutel oli suurem kui keskmine antikehade tase inimestel, kes olid COVID-19 läbi põdenud, teatas uurimisrühm ajakirjale.

Moderna tegevjuhi Stephane Banceli sõnul on testi tulemused julgustavad ja kujutavad endast olulist sammu ettevõttes väljatöötatava vaktsiini mRNA-1273 kliinilistes katsetustes.

Teisipäeval avaldatud raporti kohaselt olid vaktsiini manustamisega kaasnenud kõrvalnähtudest kõige sagedasemad väsimus, külmavärinad, peavalu ja lihaste valulikkus, mis möödus kiiresti ja avaldus kergelt või mõõduka intensiivsusega.

Uuringus osales 45 tervet täiskasvanut vanuses 18-55 eluaastat, kes elavad Seattle'is ja Georgias. Katseisikutele anti vaktsiini kolmes eri koguses - 25, 100 ja 250 mikrogrammi.

Kõrvalefektid ilmnesid pooltel katseisikust neist, kes said 25-milligrammise vaktsiinidoosi ning kõigil, kes said 100-milligrammise või 250-milligrammise doosi.

USA riikliku allergia ja nakkushaiguste instituudi direktor Anthony Fauci, kes vaktsiini välja töötanud teadlaste rühma juhib, nimetas katsetulemusi "heaks uudiseks", märkides, et uuringust ei ilmnenud tõsiseid kõrvalefekte ja vaktsiin tootis "mõistlikult kõrgel" tasemel viirust hävitavaid antikehasid.

"Kui sul on vaktsiin, mis suudab käivitada reakstiooni, mis on võrreldav looduslikega, siis oled võitja. Seepärast oleme me tulemustega väga rahul," ütles Fauci.

Moderna aktsia hind tõusis teisipäeval rohkem kui 15 protsenti.

Moderna käivitas oma vaktsiinikatsetuste esimese faasi aprillis, teise faasi mais ning loodab kolmanda faasiga alustada juuli lõpus.

Esimese faasi kastetuste eesmärk oli saada kinnitus võimaliku vaktsiini ohutusele ja teha kindlaks sobiv doos. Teises faasis testiti faasi laiema grupi peal ning mõõdeti juba vaktsiini tõhusust. Kolmanda faasiga soovitakse vaktsiini tõhususele kinnitust ning püütakse leida harvaesinevaid kõrvalefekte.

Eeldavasti alustab Moderna 27. juulil märksa laiaulatuslikumat vaktsiinikatsetuste kolmandat etappi, mille osaleba 30 000 inimest 87 eri paigas. Ühele grupile antakse 100 mikrogrammi vaktsiini ja 29. päeval uuesti. Võrdluasgrupp saab samal ajal kaks kogust platseebot.

Juunis teatas Moderna, et võtab järgnevate katsetuste aluseks 100-mikrogrammise doosi ning suudab aasta jooksul tarbijatele pakkuda 500 miljonit sellist vaktsiinidoosi. Alates 2021. aastast suudaks ettevõte toota miljard doosi vaktsiini.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: