Vene häkkereid kahtlustatakse koroonavaktsiini loojate ründamises

Foto ei kujuta Vene häkkereid. See on tehtud Varssavis peetud häkatlonil HackYeah.
Foto ei kujuta Vene häkkereid. See on tehtud Varssavis peetud häkatlonil HackYeah. Autor/allikas: SCANPIX / www.imago-images.de

Briti võimude hinnangul on Vene riigi toetatud tuntud häkkerite rühmitus vastutav rünnakute eest organisatsioonidele, mis tegelevad koroonaviiruse vastase vaktsiini loomisega.

Briti elektroonilise luure agentuuri GCHQ riiklik küberjulgeoleku keskus teatas neljapäeval, et uuris koostöös USA ja Kanada julgeolekuteenistustega valitsusasutuste, mõttekodade ja teiste sihtmärkide suhtes jätkuvate küberrünnakute allikat, kirjutas ajaleht The Wall Street Journal (WSJ). Teised sihtmärgid olid ülikoolid, eraettevõtted ning muud organisatsioonid, mis tegelevad vaktsiini väljatöötamise ja globaalse testimisega, ütlesid ametnikud.

Rünnakud olid sihitud COVID-19 vaktsiini otsingute juures intellektuaalomandi vargusele, märkisid luureametnikud.

Briti, USA ja Kanada luureametnikud identifitseerisid ühiselt rünnakute allikana Vene häkkerite rühmituse APT29, mida tuntakse ka nime all Cozy Bear. Küberturvalisuse ekspertide laialt levinud seisukoha järgi on APT29 keeruline ja edukas häkkerite üksus, mida seostatakse Vene luurega ja mida on varem peetud Valget Maja ja USA välisministeeriumi ning mite Euroopa riigi valitsuste pihta suunatud rünnakute korraldajaks.

Info rünnakutest suurendab julgeolekumuresid, mis ümbritsevad ülemaailmset koroonavaktsiini otsinguid.

Neljapäevane teade rünnakutest on sihitud praeguste ja tulevaste võimalike sihtmärkide teavitamiseks, et need om küberkaitsemeetmeid tugevdaks. Samas on vaktsiini otsimisega tegelevad asutused juba varasemalt oma küberjulgeoleku meetmeid tõstnud, märkis WSJ.

"Me mõistame hukka need põlastusväärsed rünnakud nende vastu, kes teevad elutähtsat tööd pandeemiaga võitlemiseks," ütles Briti küberkeskuse juht Paul Chichester neljapäeval tehtud avalduses.

Ajalehel ei õnnestunud saada Venemaa vastavate asutuste kommentaari süüdistustele.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: