Venemaa loodab oma koroonavaktsiini juba augusti keskel kinnitada

Fotomontaaž võimalikust Vene koroonavaktsiinist.
Fotomontaaž võimalikust Vene koroonavaktsiinist. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Venemaa loodab seal loodud koroonaviiruse vaktsiinile anda kasutusloa juba augusti keskel. Maailma esimese koroonavaktsiini suhtes on siiski mitmeid kahtlusi nii selle ohutust kui tõhusust silmas pidades, tõdeb USA uudistekanal CNN.

Moskvas asuvas Gamaleja nimelises uurimisinstituudis loodud vaktsiin võiks saada esialgse riikliku heakskiidu 10. augustil ning 15. augustil võiks see juba avalikku kasutusse minna, ütlesid Vene ametnikud CNN-ile.

"See oleks niinimetatud Sputniku-moment," ütles viiruse loomist rahastanud Venemaa investeerimisfondi juht Kirill Dmitrijev, viidates Nõukogude Liidust 1957. aastal esimesena orbiidile saadetud maa tehiskaaslasele. "Ameeriklased oli üllatunud, kui kuulsid Spurtniku signaale. Vaktsiiniga oleks nüüd sama lugu. Venemaa saab esimeseks," rääkis Dmitrijev.

Vene teadlased ei ole siiski avaldanud mingeid andmeid oma testide kohta ning CNN tõdes, et ei ole saanud ka kinnitust loodava vaktsiini ohutuse ega toimivuse kohta. Kriitikute sõnul on vaktsiiniga väljatulemise taga Venemaa juhtkonna surve, mis tahab riiki näidata maailma juhtiva teadusjõuna. Samuti tekitab muret see, et vaktsiini testimine inimestel ei ole veel lõpule viidud.

Maailmas tegutsevad kümned teadlasterühmad COVID-19 vaktsiini loomiseks ning mõned on alustanud ka laiauatuslikke testimisi katseisikutel.

Samal ajal kui mõned maailma vaktsiiniloojad on jõudnud oma testimistel kolmandasse faasi, kuid Venemaal ei ole veel teinegi faas lõpetatud. Gamaleja-nimelise instituudi teadlased loodavad teise faasi lõpetada 3. augustil ning kolmandat faasi plaanitakse alustada paralleelselt sellega, kui viirusetõrje esirinnas olevaid meditsiinitöötajaid juba uue vaktsiiniga vaktsineerima hakatakse.

Vene kaitseministeeriumi teatel on katseisikutena rakendatud sõdureid.

Projekti juht Aleksandr Ginsburg ütles CNN-ile, et on ka ise ennast uue vaktsiiniga lasknud vaktsineerida.

Venemaa tervishoiuministeerium ei ole siiski veel kinnitanud Vene teadlaste väiteid vaktsiini kinnitamisest augusti alguses, tõdes CNN.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: