Armeenia suursaadik: konflikti Aserbaidžaaniga ei saa sõjaliselt lahendada

Foto: Arno Mikkor/VPK

Armeenia suursaadik Eestis Tigran Mkrtchyan ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Aserbaidžaaniga puhkenud konflikti ei saa sõjaliselt lahendada, vaid vaja on naasta läbirääkimistele.

Aserbaidžaani-Armeenia piiril püsis päev otsa rahu, reedel aga paugutati seal edasi. Aserbaidžaani ähvardused näitavad, et püsiva rahu kiirest saavutamisest praegu rääkida ei saa.

Tigran Mkrtchyani sõnul käivad lahingud praegu küll Mägi-Karabahhi aladest kaugel, Aserbaidžaani eesmärk aga on siiski justnimelt Mägi-Karabahhi olukorra vägivaldne lahendamine. Armeenia suursaadiku sõnul on see aga võimatu.

"Seda konflikti ei saa sõjaliselt lahendada. Peeti maha suur sõda. Mitu tuhat inimest mõlemalt poolelt sai surma, Armeenia poolelt, Mägi-Karabahhi poolelt
ja Aserbaidžaani poolelt. Siin ilmnes selgelt, et tuleb tagasi pöörduda läbirääkimistelaua taha ja sellele alternatiivi ei ole," rääkis suursaadik.

Neljapäeval vabastas Aserbaidžaani president Ilham Alijev ametist välisminister Elmar Mammadyarovi mõttetute läbirääkimiste pärast Armeeniaga. Armeenia suursaadiku hinnangul on see Alijevi agressiivse retoorika loogiline jätk.

"Me nägime ka suurt meeleavaldust Bakuus, kus karjuti "Surm armeenlastele" ja muid armenofoobilisi ja armeeniavastaseid hüüdlauseid, mis on muidugi väga murettekitav. Meeleavaldus aeti laiali, kui see muutus valitsusvastaseks," ütles Mkrtchyan.

Suursaadik tuletas meelde, et Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) esitas oma ettepanekud rahu tagamiseks kahe riigi vahel juba aastate eest. Armeenia on ettepanekutega nõus, Aserbaidžaan on neid aga seni ignoreerinud.

Suursaadik tõrjus spekulatsioone, nagu peaksid Armeenia-Aserbaidžaani konflikti varjus tegelikult sõda Venemaa ja Türgi, nagu oleks tegu samasuguse varisõjaga nagu Süürias või Liibüas.

Mkrtchyani sõnul on Venemaa ise rahuvahendajate hulgas ning pole ka Armeeniat selles konfliktis sõjavarustusega ega muul viisil toetanud. Türgi käitumist peab Mkrtchyan aga kahtlaseks.

"Türgi on varjamatult ja absoluutselt toetanud Aserbaidžaani, olles kahjuks üks väheseid rahvusvahelise kogukonna liikmeid, kes ei soovita Aserbaidžaanil konstruktiivsem olla, vaid valab hoopis õli tulle," selgitas Mkrtchyan.

Eriti sobimatu on selline käitumine Mkrtchyani sõnul NATO liikmele, mida Türgi ju on.

Aserbaidžaani suursaadikult "Aktuaalsel kaameral" kommentaari saada ei õnnestunud. Aserbaidžaani suursaatkonna koduleheküljel leiduvate materjalide põhjal aga peab Aserbaidžaan seekordset konflikti Armeenia Aserbaidžaani vastase agressiooni järjekordseks osaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: