Aserbaidžaan: lahingud võivad ohustada Euroopa energiavarustust

Aserbaidžaani gaasitoru plahvatusele järgnenud tulekahju 2016. aastal.
Aserbaidžaani gaasitoru plahvatusele järgnenud tulekahju 2016. aastal. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA

Aserbaidžaan hoiatas laupäeval, et Armeeniaga Mägi-Karabahhis peetavate lahingute tõttu võivad ohtu sattuda tema nafta- ja gaasitarned Euroopasse.

Lahingutegevus käib üsna lähedal Kaspia merest ammutatavaid energiaressursse Euroopasse saatvale taristule, ütles Aserbaidžaani riikliku energiakompanii SOCAR asepresident Elshad Nassirov.

Alates eelmise nädala lõpust puhkenud lahingutes on hukkunud 15 Aseri ja Armeenia sõjaväelast ning üks aserbaidžaani tsiviilelanik.

Kui vaadata kaardile, siis on näha, et mõned lahingud on toimunud väga lähedal nafta- ja gaasitaristule, rääkis Nassirov telefonipressikonverentsil. Tema sõnul on Bakuu-Thbilisi-Ceyhan naftajuhe ja Baku-Supsa naftatoru ning Baku-Thbilisi-Erzrumi gaasitoru üsna lähedal lahingutegevuse piirkonnale.

Nassirov viitas ka Aadria torujuhtmele, mis on viimane osa lõunapoolsest gaasikoridorist, mille valmimisel peaks vähenema Euroopa sõltuvus Venemaa gaasitarnetest. Seda hakkaks gaasiga varustama ka kaks Gruusiat ja Türgit läbivat torujuhet. "See (Aadria - toim.) torujuhe peaks saama töökorda tänavu oktoobris-novembris," ütles ta.

Nassimov kutsus lääneriikke üles aitama kaitsta Aserbaidžaani energiaeksporti. "Ma kasutaksin võimalust kutsuda oma koleege Washingtonis ja mujal mõtlema selle üle, kui habras see regioon on ja kuidas pakkuda sõjalist ja füüsilist julgeolekut koridorile, mis tagab Euroopa energiajulgeolekut," ütles ta telefonipressikonverentsil, mille korraldas USA mõttekoda.

Armeenia hoiatas laupäeval, et regiooni võib ohustada Aserbaidžaani võimalik plaan anda löök Metsamori tuumaelektrijaamale Armeenias.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: