ERR Riias: Läti on suutnud koroonaleviku ohule muljetavaldavalt kiiresti reageerida

Foto: ERR

Kuigi ka Lätis on viimasel ajal koroonaviirusega nakatunute hulk kasvanud, suudetakse haiguse levikut teiste riikidega võrreldes paremini kontrollida. Baltimaade vahel on piirangud küll pisut erinevad, kuid Läti epidemiloogide hinnangul on Eesti, Läti ja Leedu suutnud kaitsemeetmeid omavahel päris hästi kooskõlastada.

Terbata ehk Tartu tänav on Riias juba mitmes kesklinna piirkond, mis ajutiselt liikluseks suletakse, et rahvas saaks välikohvikuid ja kontserte nautida. Ainult, et piirangud läksid vahepeal meelest ära nagu mujalgi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läti on suutnud muljetavaldava kiirusega võimalikele koroonaleviku ohtudele reageerida: Tartu tänaval toimunu eest vastutajad kutsuti korrale ning kui Riia ja Liepaja restoranides nakatunute arv kasvama hakkas, seati taas piiangud, mis lubavad hoida meelelahutusasutusi avatuna südaööni.

Läti haiguste kontrolli ja ennetamise keskuse spetsialistidel tuleb otsustada, kas koroonaviirusega seotud piiranguid riigis karmistada või hoopis leevendada. Keskuse infektoloogiaosakonna juht Jurijs Perevošcikovs on mees, keda Lätis selles vallas kõige enam usaldatakse.

"Ka meil on olnud puhanguid, kuid hea uudis on see, et need nakatumisjuhud on olnud hästi uuritavad - mis on olnud nakatumise allikas. Haigestumise ahel
tervikuna on õnnestunud välja selgitada," rääkis Perevošcikovs.

Balti riigiti on piirangud erinevad. Leedu nõuab nüüd avalikes siseruumides kaitsemaske, Lätis tuleb rahvusvahelise ühistranspordiga või Venemaalt ja Valgevenest ka autoga tulijail täita ankeedid, mille põhjal saab politsei kontrollida, kas vajadusel kahe nädala isolatsiooninõuet järgitakse või mitte.

Läti keskendubki enam kahele nakkusallikale - jälgib kõrge haigestumusega riikidest saabujaid ja piiras meelelahutuskohtade tegevust. Lätis on reeglid paigas kultuuri- ja haridusasutuste jaoks.

"Kas lävisite mõne haigega? Ei. Kas lävisite mõne inimesega, kes oli välismaal või puutus mõne haigega kokku? Ei. Aga kus te siis nakatusite? Ei tea. Kui selliseid juhtumeid on palju ja nende arv kasvab, on see märk, et tuleb kehtestada täiendavad piirangud," tõi Perevošcikovs näite.

Kiiresti reageeris haigestumuse kasvule Gulbene omavalitsus ja praeguseks on kolle piirdunud ühe pere ja ühe asutusega.

"Dokumentide liikumine ei peatu, kuid vähenevad otsekontaktid," ütles Gulbene omavalitsuse duuma esimees Normunds Audzišs.

Lätis lisandus laupäeva hommikuks seitse uut haigusjuhtu, haiglaravil on neli inimest. Teste on tehtud kokku ligi 200 000 ja igaühel on võimalus soovi korral minna tasuta proovi tegema.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: