Uuring: viiruse tõttu piirasid oma tarbimist Euroopas enim eestlased

Supermarket.
Supermarket.

Krediidihaldusteenuste ettevõtte Intrum uuringu kohaselt kärpis 65 protsenti Eesti inimestest COVID-19 mõjul oma igapäevaseid kulutusi, mis oli Euroopa võrdluses kõrgeim näitaja. Siiski on peale pandeemiat Eesti jaemüük näidanud kiire taastumise märke.

Selgelt edetabelit juhtivale Eestile järgnesid Prantsusmaa (47 protsenti vastanutest kärpis kulutusi) ja Iirimaa (46 protsenti).

Euroopa keskmisest (36 protsenti) kõrgem näitaja oli ka Lätis (42 protsenti) ja Leedus (38 protsenti).

Kõige vähem muutis pandeemia tarbimisharjumusi Ungaris (21 protsenti) ning Austrias, Taanis ja Saksamaal (kõigis 23 protsenti), teatas Intrum.

Kui Eesti lastega pered suurendasid oma kulutusi, siis teistes Balti riikides oli olukord vastupidine ning pered pigem kärpisid tarbimist.

"Arvestades sellega, et suur enamus Eestis küsitlusele vastanutest (79 protsenti) on rahulolematud oma igakuise säästuvõimega ning 32 protsenti isegi ei pane igas kuus raha kõrvale, võib mõista, miks COVID-19 tõttu tuli kulutusi kärpida," ütles Intrumi Baltikumi tegevdirektor Ilva Valeika.

Siiski on tarbimisharjumused Eestis kiiresti taastunud. Statistikaameti andmetel oli maikuus jaekaubanduse käive peaaegu sama, mis mais 2019, vähenedes aastaarvestuses vaid ühe protsendi. Siiski kasv tuli suures osas majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustest, samuti kaubagruppides nagu arvutid ja nende lisaseadmed, raamatud, sporditarbed, mängud, mänguasjad, lilled, istikud. Samas näiteks tekstiiltoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes vähenes müügitulu maikuus 22 protsenti.

Intrum viis kevadel läbi COVID-19 teemalise kiiruuringu osana iga-aastasest Euroopa tarbijate maksearuandest, mida ettevõtte koostab 2013. aastast. COVID-19 uuringu raames küsitleti 24 Euroopa riigis 4800 inimest. Uuringu valimisse kuulusid mehed ja naised alates 18. eluaastast, kes korraldasid kas täielikult või osaliselt oma leibkonna rahaasju.

Intrum on krediidihaldusteenuste ettevõte, mis tegutseb aktiivselt 25 Euroopa riigis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: