"Samost ja Sildam": miks valiti just Freeh, Sporkin & Sullivan?

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam arutlesid Vikerraadio saates "Samost ja Sildam" rahandusminister Martin Helme sõlmitud rahapesu uurimise lepingut Eesti valitsuse ja USA advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan vahel. Toomas Sildam esitas saates küsimuse, miks valiti just nimetatud advokaadibüroo.

Toomas Sildam ütles, et info liikumist Eesti ja Ameerika Ühendriikide õiguskaitseteenistuste vahel ei saa korraldada ükski advokaadibüroo, vaid seda korraldavad õiguskaitse või korrakaitseasutused ise.

"Meil on kahe riigi prokuratuurid, kahe riigi politseiteenistused, üldiselt need töötavad päris hästi ja neil on oma väga õlitatud kanalid, kuidas seda infot vahetatakse. Ma ei kujuta ette, milline oleks siin advokaadibüroo roll, et Eesti prokuratuur, keskkriminaalpolitsei või kaitsepolitsei hakkavad mingi Ameerika advokaadibürooga jagama enda jälitusinfot või uurimisinfot. No ei hakka," lausus Sildam.

Samost lisas, et advokaadibüroo roll ongi selles, et tagada selle kokkuleppemenetluse selline kulgemine, et seal arvestatakse Eesti riigi huvidega. Ameerika Ühendriikide õigussüsteem on selle koha pealt väga keeruline. Eestil on olnud vähe kokkupuuteid just nimelt selle rahandusliku järelevalveosaga, mis on tegelikult väga võimas üle kogu maailma," sõnas Samost.

Samost märkis, et advokaadi või esindaja kasutamine ei ole Euroopa riikide poolt samasuguste protsesside lõikes ebatavaline.

Sildami sõnul on tema jaoks küsimus kes ja miks valis välja just selle konkreetse advokaadibüroo.

Sildam rääkis praegu liigub jutt, et Eesti diplomaadid välisministeeriumist andsid rahandusministeeriumile arvamuse, et lisaks kolmele välja valitud advokaadibüroodele võiks vaadata ringi veidi avarama pilguga.

Samosti sõnul ei olnud välisministeeriumi poolt rahandusministeeriumile koostatud arvamuses öeldud ka, et need advokaadibürood ei sobi.

Sildam ütles, et tema on kuulnud muud. "Mina olen kuulnud, et see võis olla väga diplomaatiliselt sõnastatud, aga, et otsige edasi mõnda paremat bürood," sõnas Sildam.

Juuli algul teatas rahandusminister, et on sõlminud kokkuleppe Ameerika Ühendriikide advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan LLP-ga Eesti riigile õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelistes rahapesuga seotud uurimistes. Lepingu maksumus on kolm miljonit eurot.

Eesti Päevaleht kirjutas sel nädalal, et USA advokaadibürool võib olla valdkonnas huvide konflikt. Leht kirjutas, et advokaadibürool on seos Venemaa rahapesuskeemiga, kuna esindas ka ettevõtet Prevezon, mille raha liikus muu hulgas Danske Banki Eesti filiaali kaudu. Õigusbüroo eitab huvide konflikti. Ka rahandusminister Martin Helme ei ole Eestiga lepingu sõlminud USA advokaadibürool huvide konflikti ning Eesti ei plaani sõlmitud õigusabilepingut lõpetada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: