Rahandusministeerium avas veidi USA-st palgatud advokaadibüroo tegevusplaani

Rahandusministeerium.
Rahandusministeerium. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti valitsust rahapesu juhtumites nõustava advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan töö jaguneb rahandusministeeriumi teatel kolme etappi.

Esimeseks etapiks on ministeeriumi sõnul uurimismenetluse lähtekohtade hinnang ning tegevuskava ja koostöösuhete loomine Eesti ametiasutustega.

Ametiasutusteks Eestis on muu hulgas rahandusministeerium ise, finantsinspektsioon, justiitsministeerium, riigiprokuratuur, politsei- ja piirivalveamet ja rahapesu andmebüroo.

Advokaadibüroo tegevuse teine etapp on rahandusministeeriumi teatel Eesti ametiasutuste abistamine ja nõustamine uurimismenetluses. Kolmas etapp on aga tugi USA ametiasutustega läbirääkimistel ja sissenõutavate trahvisummade Eestile osalise ülekandmise kokkuleppe sõlmimisel.

USA-st suheldakse näiteks justiits- ja rahandusministeeriumi, pangandusjärelevalve asutuste, Väärtpaberi- ja Börsikomisjoni (SEC) ja New Yorgi osariigi finantsteenuste osakonnaga. Lisaks toimub infovahetus ka Rootsi, Taani, Saksamaa ja teiste riikide ametiasutustega.

Ministeeriumi sõnul aitab advokaadibüroo kindlustada, et rahapesuga seotud finantsinstitutsioonid vastutavad oma tegude eest ning hüvitavad Eestile tekitatud rahalise ja mainekahju.

Muu hulgas annab advokaadibüroo õigusliku analüüsi läbiviidud uurimistulemuste kohta ning hinnangu ja soovitusi rahapesu uurimise edasiste väljavaadete osas.

Helme sõlmis 27. juunil lepingu USA advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan LLP Eesti riigile õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelise rahapesuga seotud uurimises. Samas on opositsioon juhtinud tähelepanu, et bürooga sõlmitud lepingu sisu pole avalik ning rahandusministeerium pole seda senini avalikustanud.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: