Kiik: lähinädalad näitavad, kas karmid piirangud tulevad tagasi

Sotsiaalminister Tanel Kiik (Keskerakond) teatas kolmapäeval pressikonverentsil, et lähinädalad saavad otsustavaks, kas Eestis peab taas kasutusele võtma karmimad koroonapiirangud.

Samuti pressikonverentsil osalenud terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma ütles, et haigestumine on Eestis kasvutrendis, kuid tuleb Tartu kahe suurema kolde arvelt. Tegemist on piiratud kolletega ning nakatumisahelad on terviseametile teada. Härma sõnas, et kuigi testimismaht on suurenenud, siis positiivne on see, et positiivsete testide osakaal on 1,3 protseti, mis on suhteliselt madal.

Härma sõnul on oluline asjaolu see, et nakkusallikad on teada. Suuremad kolded on Tartumaal ning lisandub ka Ida-Virumaal. Terviseamet tegeleb kolletega ning Härma sõnul oht üle-eestiliseks viiruselevikuks on madal.

Sissetoodud viirusjuhtumid pärinevad Härma sõnul peamiselt Ukrainast ja Valgevenest. Härma sõnas, et ka maailmas üldiselt on haigestumine kasvutrendis. Härma ütles, et positiivsete testide määras olulisi muutusi siiski pole, mis viitab sellele, et kasvutrend tekib suurematest kolletest.

Liigsuremusest on räägitud Belgias ja Portugalis, kuid Härma sõnul ei pruugi see otseselt Covid-19 viirusega seotud olla, vaid võib seosneda ka kuumalainega.

Mari-Anne Härma pani eriti nooremaealistele südamele, et haigena tuleb olla kodus ning välja minnes tuleb hoida distantsi ja hoiduda rahvarohketest kohtadest.

Ka sotsiaalminister Tanel Kiik nõustus, et olukord on muutunud keerulisemaks ja ta soovitas hoiduda rahvarohketest kohtades. Sotsiaalminister palus noortel hoiduda klubidest ja baaridest ning selle asemel vabas õhus aega veeta. Kiik rõhutas, et tegelikult viiruse esimene laine pole läbi saanud ning põhimõtteid ei tohi unustada.

Sotsiaalminister pöördus Eesti inimeste poole palvega mõistusele tulla ja mitte rääkida juttu, et viirust pole olemas. "Nagu ütles õiguskantsler Ülle Madise, siis ärge kartke trahvi, vaid kartke nakkust," ütles Kiik.

Läheneva MM-ralli kohta ütles Tanel Kiik, et tervise kohapealt on kõige olulisem loomulikult tervisekaitse. Ta lisas, et korraldajad on kontaktis terviseametiga ning valitsuse tasemel tuleb asi arutlusele homme. Hetkel on Kiige sõnul plaan A saada viirus kontrolli alla.

ERR-i ajakirjaniku Janet Õunapuu küsimusele, miks ei võiks Eestis sarnaselt Lätiga teha koroonateste ilma perearsti saatekirjata, vastas Kiik, et perearstil on pädevus anda inimestele nõu, milline peaks olema käitumisjoon ja kas enne testile saatmist peaks mõne päeva kodus ootama. Kiik lisas, et nii on testimine efektiivne. Samuti märkis minister, et inimesed, kel perearsti pole või kes ei saa sealt kiirelt abi, saavad pöörduda valvekliinikute poole.

Perearstide vajalikkusega testile pääsemise lülis nõustus ka Härma, kes lisas, et inimesed, kes tunnevad tõepoolest kiiret vajadust testile pääseda, saavad pöörduda tasuliste eraarstide poole.

Tanel Kiik rõhutas, et oluline on inimeste vastutustundlikkus, aga kui kõik käituvad nii, nagu Tartu kollete algatajad, siis võime rahuliku elu peagi unustada. Ministri sõnul tuleb siiski arvestada võimalusega, et üleriigiliste meetmete rakendamine on võimalik. Homme, 6. augustil arutab valitsus koroonaolukorda riigis, sh Lõuna-Eesti rallit ja hilisemat MM-ralli etappi.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: